Ana içeriğe git

12 Eylül Darbesinin Nedenleri ve SonuçlarıDevam oku     MAHMUT ÖZDEN'in Katilleri Halka Açıklansın!Devam oku     Bugün 30 Eylül: YAŞASIN ÖZGÜR ABHAZYA!..Devam oku     12 Eylül Darbesi ve Darbe ÇocuklarıDevam oku     8 MART DÜNYA EMEKÇİ KADINLAR GÜNÜ!Devam oku     DÜN MADIMAK'I YAKTILAR, BUGÜN HER YERİ!Devam oku     21 MAYIS Soykırımdır, Sürgündür, Asimilasyondur!Devam oku     1 MAYIS’ta Emeğimizle ve Kimliğimizle Varız!Devam oku     KAFFED BAŞKANI YAŞAR ASLANKAYA’NIN AKP'YE TRANSFERİ HAKKINDA!Devam oku     MAHMUT ÖZDEN'in Katilleri Halka Açıklansın!Devam oku     

 

Kimler çevrim içi

Şu an 0 kullanıcı ve 0 ziyaretçi çevrim içi.

Kimler yeni

  • cerkes19
  • Kamilatam
  • dorukb
  • Ozcan Sanbay
  • Arslanbay

Kullanıcı girişi

DÜNYA ANADİL GÜNÜ İstanbul ve Adapazarı Etkinlikleri

Uluslararası Anadil Günü, UNESCO tarafından 17 Kasım 1999'da 21 Şubat olarak açıklanmıştır. Bu gün, Bengali Dili Hareketi için Bangladeş polisi ile çatışan üniversite öğrencilerinin öldürülmesinin yıldönümüdür. Farklı bölgelerdeki etkinliklerle birlikte, İstanbul'da yürüyüş yapılacak, Adapazarı ilinde de konferans verilecektir.
ADAPAZARI-Konferans

Dünya Anadil Günü Etkinliği çerçevesinde 21 Şubat 2013 Perşembe Günü Saat 19:30'da Sakarya Üniversitesi 3 No'lu Konferans Salonu'nda konferans verilecektir.  (İnci Göz Hastanesi Karşısından 18:30'da servis kaldırılacaktır.)

İSTANBUL-Yürüyüş

Halkların Anayasası ve İHD İstanbul Şubesi üyeleri, Türkiye'de konuşulan 34 dilden 18'e yakınının yok olmakla yüz yüze olduğu uyarısında bulunarak, 21 Şubat Dünya Anadil Günü'nde yapılacak yürüyüşe katılım çağrısı yaptı.
Halkların Anayasası ve İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi üyeleri, İHD İstanbul Şube binasında basın toplantısı yaparak "21 Şubat Dünya Anadil Günü" nedeniyle yapılacak yürüyüşe katılım çağrısında bulundu. Hemşin halkı adına Mustafa Sarıkaya, Gürcü Kültür Derneği üyesi Fehmi Uzal, Zaza Platformu üyesi Metin Daşkır, Süryani Mezo-Der üyesi Sami Kawme Dik ve Seyit Rıza'nın torunu Seyit Tezel'in katıldığı toplantıda basın açıklamasını okuyan İHD üyesi Meral Çıldır, yeryüzündeki bütün dillerin insanlık tarihinin ortak değeri olduğunu ifade etti.
Dillerin insanlığın kültür mirasının korunmasını sağlayan en güçlü araçlardan olduğunu vurgulayan Çıldır, "Eğer bizler kendi anadilimize sahip çıkmazsak belki de bu topraklarda kendi anadilinde konuşabilen son kuşaklardan olacağız" dedi. UNESCO'nun verilerine göre dünyada halen 6 bin dilin konuşulduğunu aktaran Çıldır, "Bu dillerin sadece 300 kadarı resmi dil statüsündedir. Tarihsel sosyal ve ekonomik nedenlerle sayısız dil ve kültür yok oldu. Günümüzde ise yüzlerce dil ve kültür yok olma tehdidiyle karşı karşıya" diye konuştu. Çıldır, Türkiye'de resmi dil olan Türkçenin dışında 34 dil konuşulduğunu söyleyerek, bu dillerden 18'e yakınının gelecekte yok olma tehlikesiyle karşı karşıya kaldığı uyarısında bulundu.

21 Şubat'ta yapılacak yürüyüşe katılım çağrısı yapan Çıldır, "30'lu 40'lı yıllarda devlet teşvikli, 'Vatandaş Türkçe Konuş' kampanyalarının yürütüldüğü, kurucu Anayasa'da Türkçe konuşup yazamayanların milletvekili adayı olamayacağının yazıldığı bu topraklarda tek dil, tek kültür dayatması yüzünden anadillerimizde konuşamadık" dedi.
Toplantı, 21 Şubat saat 19.00'da Galatasaray Lisesi önünden Taksim Meydanı'na yapılacak yürüyüşe Zazaca, Gürcüce, Süryanice ve Hemşince yapılan katılım çağrılarıyla son buldu.

 

Premium Drupal Themes by Adaptivethemes