Ana içeriğe git

12 Eylül Darbesinin Nedenleri ve SonuçlarıDevam oku     MAHMUT ÖZDEN'in Katilleri Halka Açıklansın!Devam oku     Bugün 30 Eylül: YAŞASIN ÖZGÜR ABHAZYA!..Devam oku     12 Eylül Darbesi ve Darbe ÇocuklarıDevam oku     8 MART DÜNYA EMEKÇİ KADINLAR GÜNÜ!Devam oku     DÜN MADIMAK'I YAKTILAR, BUGÜN HER YERİ!Devam oku     21 MAYIS Soykırımdır, Sürgündür, Asimilasyondur!Devam oku     1 MAYIS’ta Emeğimizle ve Kimliğimizle Varız!Devam oku     KAFFED BAŞKANI YAŞAR ASLANKAYA’NIN AKP'YE TRANSFERİ HAKKINDA!Devam oku     MAHMUT ÖZDEN'in Katilleri Halka Açıklansın!Devam oku     

 

Kimler çevrim içi

Şu an 0 kullanıcı ve 1 ziyaretçi çevrim içi.

Kimler yeni

  • cerkes19
  • Kamilatam
  • dorukb
  • Ozcan Sanbay
  • Arslanbay

Kullanıcı girişi

İMC TV’de İşten Çıkarmalar Donduruldu..

Bu Çelişki Aşılmalıdır!..
Emek kesiminin, tüm halkların sorunlarını programlarına taşıyan ve dönem dönem Çerkes diasporasının taleplerini gündemleştiren İMC TV'nin çalışanlarının kararlı tutumu ve Türkiye Gazeteciler Sendikası ile kanal yönetiminin görüşmesi neticesinde işten atmalar donduruldu. 
İMC TV’den atılan Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) üyesi basın emekçileri, TGS üye ve yöneticileri ile birlikte, kanalın bulunduğu Eyüp Flatofis binası önünde basın açıklaması yapmak üzere bir araya geldi. İşten atılan emekçilerin işe geri alınması talebiyle, TGS Genel Başkanı Ercan İpekçi ile İMC TV Genel Yayın Koordinatörü Eyüp Burç arasında yapılan görüşme sonucu, basın açıklaması ertelendi.
TGS Genel Başkan Yardımcısı Mete Öztürk, yaptığı açıklamada, görüşmeler sonucunda işten atmaların askıya alındığını, TGS ile kanal yönetiminin yarın (28 Şubat Perşembe) yeniden görüşeceğini bildirdi. İşten atılan İMC emekçileri görüşmeler sonlanıncaya dek izinli sayılacak. İşten atmalar nedeniyle iş durdurma eylemi yapan emekçiler ise işlerinin başına geri dönecek.
Sendikalı oldukları için işten atıldıklarını açıklayan İMC çalışanları, bunun üzerine iş durdurma eylemi başlatmıştı. 
İMC TV, Kendisine Yakışanı Yapmalıdır!..
Tüm halkların sorunlarını proğramlarına taşıyan, dönem dönem Çerkes diasporasının ve emek kesiminin taleplerini gündemleştiren İMC TV'nin özverili çalışanlarının sendikalı oldukları için işten atılmalarının ciddi bir çelişki olduğunu düşünüyor, bu çerçevede İMC TV'den yararlananların bu sürece daha duyarlı olmasını bekliyor ve en kısa zamanda bu sorunun basın emekçileri lehine aşılmasını talep ediyoruz.
DÇH-İletişim Birimi

 

Yorumlar

İMC’de son durumla ilgili

Mart 5, 2013 yazan DÇH-İletişim, 9 yıl 22 hafta ago
Comment: 20

İMC’de son durumla ilgili TGS’den yapılan açıklamanın tam metni:

“İMC Televizyonu’nda çalışan 7 TGS Üyesinin işten çıkarılmasıyla ilgili olarak İMC Yönetim Kurulu tarafından 2 Mart 2013 tarihinde yapılan açıklamada, Sendikamız Yöneticileri ile “dostane bir ortamda yüz yüze gerçekleşen görüşmede konunun ayrıntıları ve nedenlerinin belgeleriyle birlikte paylaşıldığı” ifadesine yer verilmektedir.

Her şeyden önce bu görüşmenin “dostane bir ortamda” gerçekleşmesi, İşveren iddialarının haklı olduğu anlamına gelmemektedir. Bu “dostane” görüşmede, Sendikamız Yöneticileri de çalışanların haklı taleplerini İşverene iletmiş; 7 Üyemizin işten atılmasıyla sonuçlanan sürecin, işyerindeki birikmiş sorunların “bir üslup sorunu” yüzünden çözülememesinden ve çalışanların talep ve önerilerinin dikkate alınmamasından kaynaklandığını İMC yönetimine bildirmiştir.

SENDİKA ÜYELERİNİN TASFİYESİ

İMC Televizyonu’nun farklı yayın çizgisi ve yönetim anlayışına sahip olduğunu gösterebilmesi ve Üyelerimize yönelik olumsuz tutumundan dolayı kamuoyunda tartışılır bir yayın kuruluşu olmaktan çıkabilmesi için ilk adım olarak, işten atılan 7 Üyemizin daha fazla geciktirilmeden işe dönüşlerini sağlayacak “B Planının” karara bağlanmasının en doğru yol olacağı da Sendikamız tarafından kendilerine önerilmiştir.

Ancak İMC Yönetim Kurulu 1 Mart 2013 tarihinde yaptığı toplantıda, Üyelerimizin iş akdi fesihlerinin bir daha revize edilmeyecek şekilde onaylanmasına karar vermiştir. Ayrıca işten atılan Üyelerimizi desteklemek amacıyla üretimden gelen güçlerini kullanan diğer İMC çalışanlarının da “uyarılacağı” belirtilmiştir. Bu karar, Sendikamız Yöneticilerine de telefonla iletilmiş ve Sendikamızdan beklentinin işten çıkarmaların “sendikal nedenlerle yapılmadığını açıklaması” olduğu ifade edilmiştir.

Hâlbuki işten atılan 7 Üyemizin arasında İMC çalışanları tarafından belirlenmiş “temsilciler” olması, işyerindeki sendikalaşma çalışmaları sırasında İşveren temsilcilerinin aleyhte tutum ve açıklamaları dikkate alındığında, bu sürecin Sendikamız Üyelerinin tasfiyesine yönelik bir adım olduğu görülebilmektedir.

BASIN AÇIKLAMASINA DAVET

Bazı İşveren Temsilcilerinin, “Bu kanala sendika giremez, hele bir temsilcileri ortaya çıksın onları temizleyerek sorunu çözeriz” dediği tüm İMC çalışanları tarafından bilinmektedir.

Buna rağmen, İMC Yönetim Kurulu tarafından yapılan açıklamada, “Kanalımızın, çalışanların sendikal örgütlenme hakkına en küçük bir engelleme içinde olmadığını, olmayacağını ve bu hakkın somut kullanımına da kesinlikle saygılı olduğunu ve olacağını en üst düzeyde kendilerine ifade ettik” sözlerinin hayat bulabilmesi, ancak İMC Yönetiminin bundan sonraki uygulamalarıyla mümkün olabilecektir. Fakat İMC Yönetimi, daha ilk aşamada, iş akdi fesihlerini onaylamak suretiyle, Sendikamızın önerilerini dikkate almadıklarını göstermişlerdir.

Öte yandan, Üyelerimizin, İMC’deki gelişmeleri özetleyen ve çalıştıkları kuruma zarar vermemek adına son derece dikkatli ifadelerle kaleme aldıkları 25 Şubat 2013 tarihli açıklamaya rağmen, İMC Yönetim Kurulu tarafından 2 Mart 2013 tarihinde yapılan ikinci açıklama başka yönleriyle de yanıtlanmaya muhtaçtır.

Ancak, Üyelerimizin, İMC’nin ve yayın hayatı boyunca ortaya koyduğu değerlerin önemine ilişkin olarak yaptıkları 25 Şubat tarihli açıklamalarında yer alan, “Biz İMC TV çalışanlarıyız. Bu metnin ilk cümlesinin bu olmasının sebebi şu; biz bununla gurur duyuyoruz. Bu bir ayrıcalık, bu, ilkesel duruşun önemli bir parçası” tespitlerini hatırlatmakla yetiniyoruz ve Üyelerimizin bu açıklamasındaki uyarıyı tekrarlamak istiyoruz:

“Kanal yönetimi İMC TV’yi hak etmediği bir sona hazırlıyor. Hazırlarken, burayı var eden değerler aşınıyor. Bir yapıyı ayakta tutan ilkeler çatırdamaya başlıyor. Arkadaşlarımızın ve bizlerin asıl kaybı, işsiz kalmak bir yana, inandığımız ve inandırıldığımız değerlere sahip olunamaması.”

Sendikamız, her zaman Üyelerimizin yanında yer alacağını, işten atılan Üyelerimizin durumuyla ilgili olarak ise yine Üyelerimizin vereceği karara göre hareket edileceğini İMC Yönetimine bildirmiştir.

Şunu belirtmek isteriz ki, yaşanan bu süreç, Sendikamız ve Üyelerimiz için olduğu kadar İMC TV için de bir sınav niteliğindedir. Umuyoruz ki tıpkı bizler gibi İMC TV Yönetimi de ortaya koyduğu değerlere sahip çıkacaktır.

Bu süreçten başarıyla çıkabilmek ve işyeri barışını sağlayabilmek amacıyla tüm Üyelerimizi, basın emekçilerini, sendikaları, sivil toplum örgütlerini ve tüm emek dostlarını İMC çalışanlarıyla dayanışma içinde olmaya; işten atılan Üyelerimizle birlikte 6 Mart Çarşamba günü saat 14.00’te İMC Televizyonu önünde yapılacak basın açıklamasına katılmaya çağırıyoruz.

Saygılarımızla.

Türkiye Gazeteciler Sendikası”

DÇH-İletişim Birimi

Premium Drupal Themes by Adaptivethemes