Ana içeriğe git

12 Eylül Darbesinin Nedenleri ve SonuçlarıDevam oku     MAHMUT ÖZDEN'in Katilleri Halka Açıklansın!Devam oku     Bugün 30 Eylül: YAŞASIN ÖZGÜR ABHAZYA!..Devam oku     12 Eylül Darbesi ve Darbe ÇocuklarıDevam oku     8 MART DÜNYA EMEKÇİ KADINLAR GÜNÜ!Devam oku     DÜN MADIMAK'I YAKTILAR, BUGÜN HER YERİ!Devam oku     21 MAYIS Soykırımdır, Sürgündür, Asimilasyondur!Devam oku     1 MAYIS’ta Emeğimizle ve Kimliğimizle Varız!Devam oku     KAFFED BAŞKANI YAŞAR ASLANKAYA’NIN AKP'YE TRANSFERİ HAKKINDA!Devam oku     MAHMUT ÖZDEN'in Katilleri Halka Açıklansın!Devam oku     

 

Kimler çevrim içi

Şu an 0 kullanıcı ve 0 ziyaretçi çevrim içi.

Kimler yeni

  • cerkes19
  • Kamilatam
  • dorukb
  • Ozcan Sanbay
  • Arslanbay

Kullanıcı girişi

Şair-Yazar-Dilbilimci Ömer Büyüka’nın Ölüm Yıldönümü

Değerli üretimleriyle genelde insanlığın özelde de Kafkasya halklarının düşünce dünyasına çok önemli katkıları olan, eserleriyle düne-bugüne ve yarınlarımıza ışık tutan, 25 Şubat 2001 tarihinde vefat eden şair-yazar-dilbilimci Ömer Büyüka’yı ölümünün 12. yıldönümünde saygıyla anıyoruz.
Ömer Büyüka, 1901 yılında Düzce’nin Hacısüleymanbey (Eftani) köyünde doğmuştur. Düzce’deki İdadi Mektebini bitirmiştir. Yüksek öğrenimini ise İstanbul Yüksek Orman Mektebinde tamamlayarak 1930 yılında mezun olmuştur. Filolojiye olan yakın ilgisi onu Abhazca ve Türkçe dışında Arapça, Farsça, Fransızca, Almanca ve Rusça’yı da öğrenmeye sevk etmiştir. Abhazca dışında diğer Kafkas dillerinden birçoğunu da bilen Büyüka’nın bütün hayatı Kafkasya ile ilgili iddialı ve özgün çalışmalar yaparak geçmiştir.
ESERLERİ:
"Abhaz Mitolojisi Anaç mı?" (İstanbul 1971), "Hz.İbrahimle Awubla ve Kafkaslılar" (İstanbul 1975), "Kafkas Kaynaklarına Göre İlk 
Yaratılışlar-İlk İnsanlık-Kafkas Gerçekleri"(2 Cilt, İstanbul 1985-86), "Astampıltıy Apsıva Bıjı"(İstanbul'daki Abhaz Sesi, Abhazca Şiirleri, Sohum 1992), "Kafkas Aahları"(Türkçe Şiirler, İstanbul 1992), "Abhaz Tarihinin İskeleti"(İstanbul 1993)

 

Premium Drupal Themes by Adaptivethemes