Ana içeriğe git

12 Eylül Darbesinin Nedenleri ve SonuçlarıDevam oku     MAHMUT ÖZDEN'in Katilleri Halka Açıklansın!Devam oku     Bugün 30 Eylül: YAŞASIN ÖZGÜR ABHAZYA!..Devam oku     12 Eylül Darbesi ve Darbe ÇocuklarıDevam oku     8 MART DÜNYA EMEKÇİ KADINLAR GÜNÜ!Devam oku     DÜN MADIMAK'I YAKTILAR, BUGÜN HER YERİ!Devam oku     21 MAYIS Soykırımdır, Sürgündür, Asimilasyondur!Devam oku     1 MAYIS’ta Emeğimizle ve Kimliğimizle Varız!Devam oku     KAFFED BAŞKANI YAŞAR ASLANKAYA’NIN AKP'YE TRANSFERİ HAKKINDA!Devam oku     MAHMUT ÖZDEN'in Katilleri Halka Açıklansın!Devam oku     

 

Kimler çevrim içi

Şu an 0 kullanıcı ve 4 ziyaretçi çevrim içi.

Kimler yeni

  • cerkes19
  • Kamilatam
  • dorukb
  • Ozcan Sanbay
  • Arslanbay

Kullanıcı girişi

Meslek Örgütleri 14 Mart Tıp Bayramı'nı Kutlayamıyor!..

14 Mart Tıp Bayramı, sağlık çalışanları tarafından buruk kutlanmanın da ötesinde birikmiş sorunlarını daha görünür kılmak için değerlendirilen bir gün oldu. AKP’nin Dünya Bankası kredisiyle uygulamaya soktuğu “Sağlıkta Dönüşüm” programı hazırlanırken adeta yok sayılan meslek örgütleri Hükümet’in sunduğu dönüşüme tepkilerini dile getirdiler.
SAĞLIK ÖZEL ŞİRKETLERE PEŞKEŞ ÇEKİLDİ
 “AKP ile sağlıkta 10 yıllık süreç tam anlamıyla bir özelleştirme dönemi oldu” diyen İstanbul Tabip Odası Genel Sekreteri Ali Çerkezoğlu sağlıkta yaşanan yıkımı şöyle anlattı:. AKP’nin piyasacı politikalarından en ağır darbeyi sağlık aldı. Sağlıkta dönüşüm adı altında halkımızın geleceği şirketlere peşkeş çekildi. İlk adım Genel Sağlık Sigortası ile geldi. İkinci ayakta sağlık ocaklarının kapatılıp yerine Aile Hekimliği getirilmesi oldu. En son sıra Kamu Özel Ortaklığı ile milyarlarca dolar anlamına gelen ‘şehir hastanelerinin’ şirketlere kiralanması süreci. Sağlık ocaklarından sonra kamu hastaneleri de tasfiye edilmiş olacak. Sürecin sonunda 75 milyon insanın geleceği özelleştirilmiş olacak.
MÜJDE DEĞİL, 'BALON'
Türk Tabipleri Birliği (TTB) Genel Sekreteri Beyazıt İlhan Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu’nun önceki gün “müjde” olarak açıkladığı ve başbakan Erdoğan’a sunduğu 8 maddelik paketi eleştirdi. “Sağlık Bakanlığı'nın 14 Mart’ta (bugün) resmen açıklamayı planladığı paketinin müjde olmadığını kaydeden İlhan, Sağlık Bakanı'nın bu çözümü 'Müjde' değil, 'Balon'. Hekimler olarak bizim bakış açımızda da bir umut doğmadı” dedi.
SES BAŞKANI: SAĞLIK HAK OLMAKTAN ÇIKTI
Sağlık Emekçileri Sendikası (SES) Başkanı Çetin Erdolu ise Sağlıkta Dönüşüm Programı sağlığı ‘HAK’ olmaktan çıkardı” diyerek AKP’nin sağlık politikalarının yıkım getirdiğini söyledi. Erdolu şöyle konuştu: Parası olanın parası kadar sağlık hizmeti alabileceği, parasına göre tedavi yöntemi ve hastaneyi seçeceği bir süreç başladı. Artık kamusal, ya da yarı kamusal bir hizmetten söz etme olanağı kalmadı. Sağlık emekçileri iş güvencesinden yoksun, gelecek güvencesi olmayan, esnek ve kuralsız çalışan bir istihdam biçimine mahkum edilmekte, taşeron çalıştırma ve hizmetin taşeronlaştırılmasının önü açıldı.
ATO: PARAN KADAR SAĞLIK DÖNEMİ
Ankara Tabip Odası (ATO) ortada kutlanacak bir bayramın olmadığını açıkladı. ATO’dan yapılan açıklamada “14 Mart Tıp Bayramı'nı son yıllarda olduğu gibi bu yıl da buruk kutluyoruz. Daha iyi bir sağlık sistemi vaadiyle uygulamaya sokulan sağlıkta dönüşüm programı her geçen gün sağlık alanında biraz daha tahribata yol açıyor” denildi.
TTB’den Acil Talepler
1- Sağlığı ticarileştiren, sağlık hizmetlerini metalaştıran, eşit-ücretsiz-nitelikli sağlık hizmetinin önündeki öncelikli engel olan sağlıktaki bütün katkı-katılım payları ve ilave ücretler kaldırılmalıdır.
2- Emekli hekim ücretleri acilen iki katına çıkarılmalıdır.
3-Sağlık çalışanları arasında dayanışma yerine rekabete yol açan, işimizi değersizleştiren ve hastaları “puan”a dönüştüren mevcut “performansa göre ücretlendirme” sisteminden ivedi olarak vazgeçilmelidir.
4- Sağlıklı ve güvenli koşullarda çalışma hakkını güvence altına alacak düzenlemeler ile sağlık ortamlarının şiddetten arındırılması için Türk Tabipleri Birliği tarafından hazırlanan öneri doğrultusunda Türk Ceza Kanunu’nda gerekli değişiklik yapılmalıdır.
5-Sağlık çalışanlarını kamuoyu ve hastalar nezdinde küçük düşürücü tutum ve söylemlere son verilmeli
6- Alo 184 Sabim Hattı’nın faaliyetleri öncelikle durdurulmalı ve akıbeti sağlık çalışanlarının örgütleriyle birlikte değerlendirilmelidir.
7-Hastalara yeterli süreyi ayırabilmek başta olmak üzere işimizi nitelikli ve hizmetin gereklerine uygun yapabilmemize ilişkin mesleki tanımlama düzenlemeleri yapılmalı.
8- Kamuda ve özel sektörde hastalara yirmi dakikadan daha kısa süre içerisinde hasta randevusu verilmemelidir.
9- Birinci basamakta çalışanlar arasındaki ücret eşitsizliklerine son verilmeli.
10- ASM, TSM, kurum hekimlikleri, SHÇEK'te çalışanların tamamı iş güvencesine kavuşturulmalı.

(Kayn:Birgün)

Premium Drupal Themes by Adaptivethemes