Ana içeriğe git

12 Eylül Darbesinin Nedenleri ve SonuçlarıDevam oku     MAHMUT ÖZDEN'in Katilleri Halka Açıklansın!Devam oku     Bugün 30 Eylül: YAŞASIN ÖZGÜR ABHAZYA!..Devam oku     12 Eylül Darbesi ve Darbe ÇocuklarıDevam oku     8 MART DÜNYA EMEKÇİ KADINLAR GÜNÜ!Devam oku     DÜN MADIMAK'I YAKTILAR, BUGÜN HER YERİ!Devam oku     21 MAYIS Soykırımdır, Sürgündür, Asimilasyondur!Devam oku     1 MAYIS’ta Emeğimizle ve Kimliğimizle Varız!Devam oku     KAFFED BAŞKANI YAŞAR ASLANKAYA’NIN AKP'YE TRANSFERİ HAKKINDA!Devam oku     MAHMUT ÖZDEN'in Katilleri Halka Açıklansın!Devam oku     

 

Kimler çevrim içi

Şu an 0 kullanıcı ve 1 ziyaretçi çevrim içi.

Kimler yeni

  • cerkes19
  • Kamilatam
  • dorukb
  • Ozcan Sanbay
  • Arslanbay

Kullanıcı girişi

Şoven Yaklaşımlar, ÇHİ ve Genel Duruşumuz!..

Kocaeli Gazetesi yazarı M. Tanzer Ünal’ın Çerkes Çalıştayı üzerinden “Çerkes Hakları İnisiyatifi” oluşumunu hedef gösteren bir yazı yazdığını ve ÇHİ tarafından ilgili kişi hakkında ceza davası açıldığını öğrenmiş bulunmaktayız. 
Bu yaklaşımda bir köşe yazarına hak etmediği ilgiyi göstermek kadar tepkileri bilinçli bir şekilde abartmakta ciddi bir tutum değildir. Benzer durumlar karşısında "Çerkes halkı için ve hakları için" nasıl duracağımızın belirlenmesi ve bunun bilinmesi hususu daha önemlidir.
Bize göre her halükarda özelde Çerkesler’in, genelde de tüm ezilen/yok sayılan halkların yanında olabilme gücü ve yeteneği taşımalıyız. Meseleye bu bakımdan müdahale edelim derken de; halkların “hak ve özgürlükler” kapsamında devletten talep ettiklerinin insani yönüyle bakıldığında çok doğal olduğunu, bunun zaten yaşanılan modern çağın gereği olduğunu, şu ya da bu oluşumun demokratik talebi olarak değil tüm yaşayan insani toplulukların doğal talebi olduğunu bilmek durumundayız. Bu düşüncelerin de artık her kesim tarafından olgunlukla karşılanması gerektiğini umut etmekteyiz.
   Konunun taraflarına ve içeriğine gelecek olursak.. Herhangi bir kişiye veya gruba meşruiyet sağlama veya olması gerektiğinden fazla değer yükleme derdinde değiliz.. Milliyetçilerle veya küreselcilerle genel anlamda hiçbir ilgimiz olmaz ancak Çerkes taleplerine yönelik herhangi bir faşist saldırıya müdahale ederiz. Devlet aklını ve resmi ideolojinin bilindik argumanlarını arkalayarak ve milliyetçi reflekslere oynayarak hedef gösterme durumuna sessiz kalmamız mümkün değildir. Halklarımızın taleplerini sindirmeye dönük olası herhangi bir olumsuzluğa karşı tavır geliştirmekte tereddüt etmeyiz.
   Bizler, ismi ÇHİ yada başka bir örgütlenme olsun farketmez, halklarımızın haklı taleplerine dönük faşist bir saldırının karşısındayız.. ÇHİ’nin Çerkes meselesini görünür kılma konusunda katkıları olmakla birlikte, ilgili grubun yöntemine, son zamanlarda moda olan neoliberal-muhafazakar karışımı egemen algı temelindeki ilişkilenmelerine, pratik önermelerindeki zamanlamaya, referans aldığı küresel projelere, Çerkes toplumu içerisinde iktidara alan açma arayışına ve özellikle de iktidarın mantık kodlarıyla ve stratejik adımlarıyla eşgüdüm halinde olmasına, genel duruşumuz itibarıyla doğal olarak mesafeliyiz. Genel itibarıyla yan yana olmadığımız bir oluşumdur.
Fakat,
İlgili kişiler, toplumsal faaliyetlerinden dolayı hedeflenmiştir. M.Tanzer Ünal, gözüne kestirdiği Çerkesler'in "devlete-millete, ortak değerlere" bağlılığını sınamaya kalkmıştır. İstediği, resmi ideolojinin sınırlarına hapsolmuş bir Çerkesliktir. Biliyoruz ki, sadece Çerkesler değil, hak arayan tüm kesimlerin önüne bilindik cümlelerle aynı/benzer bariyerler kurulmaktadır. Bu nedenle, devletin sivil izdüşümlerinin dünkü milliyetçi aklıyla, devletin bugünkü neo-liberal aklı arasındaki çekişmelerin toplumumuza yansıması üzerinden bir tercih yaptığımız düşünülmesin. Biz, bariyerlerin karşı tarafıyız!..
   Diğer taraftan, yazarın AKP eleştirisi de anlaşılır bir yerden değil.. Bu ülkede, emeğiyle geçinen yoksulların ve kimliğinden yoksunların haklarının gaspına dönük iktidarın sorumluluğunda bunca gerekçe varken, yazarın küreselci AKP şürekasına dönük eleştirisi bile "devletin bekası" üzerinden şekillenmiş. Biri milliyetçi, diğeri küreselci; halkların karşısındaki konumlanışları anlamında birbirlerinden öz itibarıyla farksızlar.Yarın birgün AKP, yazarın olumlayacağı bir milliyetçi çizgiye yanaşsa, muhtemelen AKP ile de sorunu kalmayacak. İşte size günümüzün klasik gazeteci/yazar örneği!..
   Bu konu özelinde ve devamındaki herhangi bir olumsuzlukta tüm gücümüzle ve tüm ilişkilerimizle halklarımıza yönelik faşizan yaklaşımlara koşulsuz müdahil olacağımızı kamuoyunun bilgilerine sunarız.
 
‘Yoksullar ve Yoksunlar İçin’ Çerkesler ve Dostları
 

* M. Tanzer Ünal’ın yazısına aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz:
http://www.kocaeligazetesi.com.tr/root.vol?title=turkiyede-yeni-bir-ihan...
 7 Mart 2012

Premium Drupal Themes by Adaptivethemes