Ana içeriğe git

8 MART DÜNYA EMEKÇİ KADINLAR GÜNÜ!Devam oku     DÜN MADIMAK'I YAKTILAR, BUGÜN HER YERİ!Devam oku     21 MAYIS Soykırımdır, Sürgündür, Asimilasyondur!Devam oku     1 MAYIS’ta Emeğimizle ve Kimliğimizle Varız!Devam oku     KAFFED BAŞKANI YAŞAR ASLANKAYA’NIN AKP'YE TRANSFERİ HAKKINDA!Devam oku     MAHMUT ÖZDEN'in Katilleri Halka Açıklansın!Devam oku     EYT Tüm Toplumun Meselesidir!-Volkan DüzenliDevam oku     Bugün 30 Eylül: YAŞASIN ÖZGÜR ABHAZYA!..Devam oku     3. Havalimanı İşçileri Pervasızlığa İsyan Etti!Devam oku     12 Eylül Darbesi ve Darbe ÇocuklarıDevam oku     

 

Kimler çevrim içi

Şu an 0 kullanıcı ve 0 ziyaretçi çevrim içi.

Kimler yeni

  • cerkes19
  • Kamilatam
  • dorukb
  • Ozcan Sanbay
  • Arslanbay

Kullanıcı girişi

DÇH'li Olmak... – Murat Bingöl

DÇH'li Olmak...
Bundan üç yıl önce yola çıktığımızda bizim düşlediğimiz dünyayı kimlerin düşlediğinden çok da emin değildik. Ama düşlerimiz halkımızın bu günü ve geleceği için güzel istekleri taşıyordu ve bize inananların yaşamlarına güzellikler katacaktı, bundan kuşkumuz yoktu. Belki bu düşleri sonlandırmaya soluğumuz yetmeyecekti ama işaret fişeği olmayı başaracaktık. Bu güne kadar sorulmamış olanları soracak, düşünülmesi bile sansüre uğramış olunan şeyleri gündeme taşıyacaktık.
Eşitsizliğe, sömürüye, asimilasyona imha ve inkar politikalarına karşı emek ve kimlik ekseninde ve insan hakları temelinde mücadele edecek, faşizme karşı demokrasi, emperyalizme karşı bağımsızlık, baskı ve diktatörlüklere karşı özgürlük, ırkçılık ve şovenizme karşı halkların kardeşliğini savunacak, Çerkes halkı içerisinde hâkim kılınmaya çalışılan egemen ve güçlüden yana anlayışın sorgulanmasının da önünü açan bir tutum oluşturacaktık.
Milliyetçilik, dini değer, aidiyet v.b. duyarlılıklara yaslanarak, işbirlikçiliği, din istismarcılığını, neo-liberalizmi meşrulaştırmaya çalışan akımlara karşı tam bağımsız, demokratik, özgür ve birleşik bir mücadele anlayışını savunacaktık. Dayanışmayı, bir arada eşitçe ve kardeşçe yaşamın nüvelerini yaratmayı, iç ilişkilenmemizin başat ölçütü sayacaktır. Halkların kendisini her alanda ifade edebilmesi için ana dilinde konuşmasını, halkların doğal ve meşru hakkı olan özgür, demokratik, bilimsel, parasız ve anadilinde eğitim almasını savunan bir anlayışla toplumsal mücadelenin içinde yer alacaktık.
Önümüze koyduğumuz bu ilkeler ve yaşam anlayışı bu coğrafyada yaşayan bütün halklar ve bütün emek kesimleri için temel insani haklar olma niteliğini taşıyordu. Kuşkusuz DÇH kendini ve mücadele anlayışını,  tüm insanlığın biriktirdiği miras üzerinden, emek ve kimlik mücadelesinin ayrılmazlığı yaklaşımıyla konumlandırırken, bu coğrafyada ilk ve tek olmadığının, sonuncu da olmayacağının, bununla birlikte Çerkes halkı içerisinde neredeyse ilk ve tek olduğunun da farkındaydı. Bunun getireceği zorlukların da farkındaydı elbette.
Zorluklar yürüdükçe aşılacaktı ve öyle de oldu. DÇH kısa sürede hem söylemi hem de ortaya koyduğu eylemliliklerle Çerkes halkı içerisinde umut ve güven kaynağı olurken, kardeş halklar için de dayanışma ve referans merkezi oldu. Emek güçlerinin mücadelesine yaklaşımı ve dayanışma anlayışı hızla ilgi ve sempatinin odağı haline gelmesini sağladı. Sürece yeni katılımlar DÇH'yi güçlendirirken, fikirsel ayrılıklardan dolayı ayrılmalarda kendimizi yeniden gözden geçirmemizi, dostça getirilen eleştiriler, dikkatle gözden geçirilerek özeleştiriye ve yanlışlardan kurtulmamıza katkı sağladı.
İşin özü...
DÇH'li olmak, sorulmamış olanı sormak, söylenmemiş olanı söylemektir. İnsan olabilmek ve insan kalabilmek için insanlığın binlerce yıllık mirasını özümsemek ve bu mirasa uygun bir vicdan yaratabilmektir. Bütün inançlardan uzak bilimin ışığında bir sağduyuya sahip olabilmektir. Doğayı ve toplumları bir sürekli akış halinde kavramak ve buna uygun bir bilinç geliştirmektir.
DÇH'li olmak, hiç bir egemen güce güvenmeden, kendine ve halkının gücüne güvenmektir.
Halkıyla beraber var olabilmektir. Gücünü halkından alıp emeğini o'na harcamaktır.
DÇH’li olmak, bir özgüvenle; “Gurur duyun, halkımızın, halkların DÇH’si var” diyebilmektir.
DÇH’li olmak, minnet etmeyenlerin tam bağımsız bir yol açmasıdır.
DÇH'li olmak güzel şey be kardeşim..!
Murat Bingöl (13.01.2015) 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Premium Drupal Themes by Adaptivethemes