Ana içeriğe git

12 Eylül Darbesinin Nedenleri ve SonuçlarıDevam oku     MAHMUT ÖZDEN'in Katilleri Halka Açıklansın!Devam oku     Bugün 30 Eylül: YAŞASIN ÖZGÜR ABHAZYA!..Devam oku     12 Eylül Darbesi ve Darbe ÇocuklarıDevam oku     8 MART DÜNYA EMEKÇİ KADINLAR GÜNÜ!Devam oku     DÜN MADIMAK'I YAKTILAR, BUGÜN HER YERİ!Devam oku     21 MAYIS Soykırımdır, Sürgündür, Asimilasyondur!Devam oku     1 MAYIS’ta Emeğimizle ve Kimliğimizle Varız!Devam oku     KAFFED BAŞKANI YAŞAR ASLANKAYA’NIN AKP'YE TRANSFERİ HAKKINDA!Devam oku     MAHMUT ÖZDEN'in Katilleri Halka Açıklansın!Devam oku     

 

Kimler çevrim içi

Şu an 0 kullanıcı ve 0 ziyaretçi çevrim içi.

Kimler yeni

  • cerkes19
  • Kamilatam
  • dorukb
  • Ozcan Sanbay
  • Arslanbay

Kullanıcı girişi

BAĞIMLI VE BAĞIMSIZ ADAYLAR-Selçuk Aydemir

7 Haziran 2015 tarihinde yapılacak genel seçimde milletvekili olabilmek için çok sayıda Çerkes siyasete atıldı. Adaylık için parti tercihi yapan da var, bağımsız olarak aday olan da. Çerkes adaylar tanıtım toplantılarına başladılar. Genelde Türkiye özelde Çerkes Toplumu için ne yapacaklarını anlatıp bizlerden oy isteyecekler.
Sağlıklı bir seçim yapabilmek için adayların yalnızca seçim dönemlerinde söylediklerini değil, geçmiş dönemlerdeki söylem ve duruşlarını da değerlendirmek durumundayız.
Hatırlarsınız; Jıneps Gazetesi Yayın Kurulu, Çerkes STK’larına Türkiye’de yaşanan olaylarla ilgili olarak üç soru yöneltti. Sorular aynen şöyle:
1- Taksim Gezi Parkında ‘’Topçu Kışlası’’yapımı hakkında ne düşünüyorsunuz?
2- Üçüncü Boğaziçi köprüsüne verilmesi düşünülen ‘Yavuz Sultan Selim’ adı hakkında düşünceleriniz nelerdir?
3- Halkın Gezi Parkı tepkisine karşı hükümetin tutumu hakkındaki düşünceleriniz nelerdir?
Bir Çerkes STK’sı beş Yönetim Kurulu Üyesinin ortak görüşü olarak soruları yanıtlamış.
1. ve 2. Sorular hakkında hiçbir şey düşünme gereği duymadık. dedikten sonra, altında etliye sütlüye karışmayalım anlamına gelen birkaç cümle. 3. soruya gelince verdikleri yanıt ise şöyle:
Gezi Parkı tepkisi başlangıçta, bir ‘doğayı koruma’ tepkisi olarak başladı ise de, gelişmeler, yıllar önce iş başına gelen AK Partiye, en başından beri fanatik karşıt olan, her yapılarını eleştiren ve ülke zararına da olsa mutlak başarısız olmasını isteyenlerin kin ve nefretlerini kustuğu bir tepki olarak gelişti. Ayrıca, hem ülke çapında ve hem de ülke dışında bu kadar çabuk yapılması adeta Suriye’dekine benzer bir iç savaşa dönüşmesi de, Türkiye’de istikrar istemeyen dış güçlerin de ciddi provokasyonu olduğunu düşündürüyor.’’ Devam ediyor:
"Gezi olayında taraf olarak kendimizi olumsuz bir duruma sokma riskini almamalı, hiçbir şekilde ortada görünmemeliyiz, taraf olmayı ve yorum yapmayı uygun bulmuyoruz.’’
Taraf olmayı uygun bulmadıklarını söyleseler de sorulan soruyu hükümet sözcüsü gibi yanıtlayarak taraf olduklarını ilan etmişler.
Gezi Parkını, yeşilini, ağacını, toprağını, suyunu korumak isteyen, demokratik haklarını savunan, her türlü ayırımcılığa karşı duran milyonlar, bizim stk sayesinde dış güçlerin maşası, vatan haini ilan edilmiş.
Aynı kulvarda ve partide yer alan bir başka Çerkes Stk’sı ise, soruları şöyle yanıtlamış:
"Görüşümüz, yaptığınız bu soruşturmanın Çerkeslere bir faydası olmadığı yönünde. Topçu kışlası, Gezi parkı, Boğaz köprüsü Türkiye'nin genel ve aktüel sorunlarıdır. Çerkeslerle veya Çerkeslikle doğrudan bir ilişkisi yoktur. Cevabımızın Çerkesler için bir değeri olacağını düşünmediğimizden talebinizi maalesef karşılayamıyoruz.
Bunları yazanlar bir de çoğulculuktan, demokrasiden, Çerkes haklarından bahsedip, Türkiye’deki tüm yok sayılan halklar için var olduklarını söylüyorlar.
Bu yazıları kaleme alan veya imzalayan bir kişi veya bir yapı, Genel Seçimlerde aday olsa sırf Çerkes diye oy verir misiniz?
Ben vermem.
Selçuk AYDEMİR (11.03.2015)
Premium Drupal Themes by Adaptivethemes