Ana içeriğe git

12 Eylül Darbesinin Nedenleri ve SonuçlarıDevam oku     MAHMUT ÖZDEN'in Katilleri Halka Açıklansın!Devam oku     Bugün 30 Eylül: YAŞASIN ÖZGÜR ABHAZYA!..Devam oku     12 Eylül Darbesi ve Darbe ÇocuklarıDevam oku     8 MART DÜNYA EMEKÇİ KADINLAR GÜNÜ!Devam oku     DÜN MADIMAK'I YAKTILAR, BUGÜN HER YERİ!Devam oku     21 MAYIS Soykırımdır, Sürgündür, Asimilasyondur!Devam oku     1 MAYIS’ta Emeğimizle ve Kimliğimizle Varız!Devam oku     KAFFED BAŞKANI YAŞAR ASLANKAYA’NIN AKP'YE TRANSFERİ HAKKINDA!Devam oku     MAHMUT ÖZDEN'in Katilleri Halka Açıklansın!Devam oku     

 

Kimler çevrim içi

Şu an 0 kullanıcı ve 0 ziyaretçi çevrim içi.

Kimler yeni

  • cerkes19
  • Kamilatam
  • dorukb
  • Ozcan Sanbay
  • Arslanbay

Kullanıcı girişi

Aday Listelerinin Analizi ve DÇH SİYASETİ!

Partilerin aday listeleri üzerinden netleşen verilerle ilgili esas konumuza geçmeden önce partilerin listeleri hakkında özetleme yapalım.
AKP Listesi; Yandaşlar, Saraycılar Listesi
Son dakikada açıklanan listede Erdoğan'ın damadından Kabataş yalancısı gazetecilere kadar pek çok ismin yer aldığı görüldü. En çok da, yandaş gazetecilerin varlığı dikkat çekti. Kabataş yalanına destek veren Mehmet Metiner, Markar Esayan ve  Mahmut Övür aday gösterildi. Erdoğan’ın damadı Berat Albayrak da aday gösterilirken, Erdoğan’a yakın isimlerin listede önemli yerlere yerleştirildiği görüldü. Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç’ın “Ankara’yı parsel parsel sattı” dediği Melih Gökçek’in oğlu Osman Gökçek listede yer bulamadı.
Erdoğan’ın danışmanı Mustafa Varank’ın kuzeni olarak bilinen Fatma Varank, listede yer aldı. Varank, 2012-2013 arasında Ankara 1. bölge Tabiat Varlıklarını Koruma Komisyon Üyeliği görevini yürütürken Kaçak Saray’ın imar planlarına onay verenlerden biriydi. 
Üç dönemi doldurmayan tüm bakanlar AKP listesinin ilk sıralarında yer alırken, AKP’nin seçim şarkılarını seslendiren, “Dombıra’nın mucidi” olan ve AKP iktidarı döneminde ünlenen şarkıcı Uğur Işılak, İstanbul 3. bölge 9’uncu sıradan milletvekili adayı oldu.
"Çerkeslik için" görüntüsü altında Arınç'a ve bir dizi AKP’liye ödüller veren Oğuz Berk ve yine "Çerkeslik için" bir parti kurup ardından o parti yerine AKP'den aday olan Nusret Baş, AKP listesine alınmadı. Bu duruma kendileri ve aktif destekleyicileri dışında şaşıran olmadı.
CHP’nin Listesinde Çarpıcı Durumlar
CHP’de 104 kadın, 3 engelli, 10 genç listede, 16 seçim bölgesinde ise kadınlar ilk sırada. 
Adaylarını belirlemek için önseçimler düzenleyen Cumhuriyet Halk Partisi’nin nihai listelerinde bazı sürprizler de yaşandı. Aday olmayacağını açıklayan, ancak Kılıçdaroğlu’nun ikna etmesi üzerine kararını değiştiren Şafak Pavey İstanbul 1’inci bölge 1’inci sıradan aday oldu. Umut Oran, Burhan Şenatalar, Sinan Aygün, Aydın Ayaydın, Güldal Mumcu gibi partinin bazı ağır topları da listeye giremedi.
En önemli sürprizlerden biri ise İstanbul 2. Bölgede Ermeni yurttaş Selina Doğan’ın kontenjandan birinci sırada aday gösterilmesi oldu. Doğan, Meclis’te temsil edilecek ilk Ermeni yurttaş olmaya çok yakın.
İzmir 1. Bölgede ilk sırada kontenjan adayı olarak ise şair Metin Altıok’un kızı Zeynep Altıok oldu. Roman kökenli Özcan Purçu 5. sırada aday gösterildi.
İzmir 2. Bölgede ise Zekeriya Temizel 3. sırayı aldı. Antalya'da ise eski CHP Genel Başkanı Deniz Baykal beklenildiği gibi 2. sırada aday gösterildi. Sakarya’da ise, Abhazya’nın ve tüm Çerkeslerin meselelerini meclis kürsüsüne taşımasıyla ve Çerkes etkinliklerine katılmasıyla bilinen Engin Özkoç, birinci sırada aday gösterildi.
Gezi direnişi ve Soma işçilerinin avukatlarından olan, İstanbul 3. bölgeden girdiği önseçimde yedinci olarak seçilen, 11 Nisan’daki söyleşimizin konuşmacılarından Efkan Bolaç, kontenjan adaylarının listeye eklenmesi sonucu 12. Sıradan aday oldu. Geçen seçimlerle karşılaştırıldığında, bölge halkının da ciddi destek verdiği Bolaç’ın seçilebileceği düşünülüyor.
Halkların Demokratik Partisi'nin Aday Listesi Dikkat Çekti
Eş Genel Başkanlardan Selahattin Demirtaş, İstanbul 1. bölgeden, Figen Yüksekdağ ise Van'dan aday gösterildi. HDP, kadın adaylarda ilk sırada.
Çerkes toplumunun emektarlarından olan ve söyleşimizin konuşmacılarından Metin Kılıç Bursa ikinci sıradan, Birgül Asena Hızal 11. sıradan aday gösterildi. Sakarya’da Neslin Gümüş birinci sıradan, Cumhur Atay dördüncü sıradan aday oldu. Bülent Uluer, İstanbul 1. bölge 5. sıradan aday oldu. Ankara 1. bölge birinci sıradan Sırrı Süreyya Önder, 2. Bölge 1. sıradan Mahmut Memduh Uyan, 3. Sıradan Aydın Çubukçu aday oldu.
Bu genel tablodan sonra esas konumuza geçebiliriz..
ADAY LİSTELERİ VE DÇH SİYASETİ
Hatırlayalım; ülkenin geneli gibi Çerkes toplumu da kafa karışıklığıyla beraber bir dağınık tablo çizerken, DÇH; 'ortak seçim siyaseti' geliştirmek amacıyla demokratik merkeziyetçi bir tartışma başlatmıştı. Bu tartışma; “Örgütlü Tutum”, “Emek-Eşitlik” ve “Demokrasi Güçleriyle Ortak Tavır” şeklinde 3 ana konu üzerinden yürütülmüştü. Ve özellikle de, strateji-taktik bütünlükle sürece bakalım denilerek, “Hedefi küçültelim, cepheyi genişletelim” vurgusu yapılmıştı. Ardından DÇH, netleşen tutumunu kamuoyuna deklare etti. Sandığı aşan bir perspektifi, bir genel duruşu olduğunu da belirterek, reel siyasetin gereğini de yaptı. DÇH, ülkenin gidişatını gözeterek belirli adresleri işaretledi. Emekten ve halklardan yana adayları desteklerken; diktatöre, yağmaya ve ırkçılığa geçit verilmemesi gerektiğini belirtti. Peşinden, 11 Nisan söyleşisini duyurdu. Ardından, AKP'den aday adayı olanlara da "Halkınızın onuruna sahip çıkın! Adaylığınızı geri çekin!" çağrısı yaptı.
Bu sürecin ardından, DÇH'nin seçim metninin ve o metinle örtüşen konuşmacıların olduğu söyleşi duyurusunun bir kez daha okunmasını tavsiye ediyoruz.
Elbette, “Biz dedik de böyle oldu” demiyoruz, demeyiz de. Sadece olacakları öngördük, olması gerekeni paysız dile getirdik, ona göre de pozisyon aldık. 
Net sonuç şu: AKP'den aday adayı olan, kendisini “garanti” gören, Gökçeklerle yan yana olmaktan rahatsızlık duymayan Çerkeslerin neredeyse hiçbiri listelerde yok! "Çerkeslik için" Arınç'a ödül verenler, "Çerkeslik için" bir parti kurup, o kurgu parti yerine AKP'den aday olanlar gerçekle bir kez daha yüzleşti.
Halkın söz ve karar sürecini işleterek yaptığımız tartışma sonucu işaretlediğimiz çizgi, hızla halkın desteğini almakta. Mesele seçilip seçilmemeleri de değil, bir kapının aralanmış olmasıdır. O kapıyı, ardına kadar da açacağız.
Böylece hayat, örgütlü olanlar ile olmayanları bir kez daha acımasızca sınamış da oldu. Bu durumda, herkes susarken, ‘kazanana oynamak’ için beklerken, DÇH’nin hızla ve cesaretle siyasi tavır geliştirmesini somutlayan geçmişteki onlarca benzer örneği ve bu süreci gör(e)meyenler artık görsün, duy(a)mayanlar artık duysun:
HALKIN DÇH'Sİ VAR..
DÇH, bugüne kadar onurlu halkımızı bir kez olsun kandırmadı, halkı mahcup edecek tek bir adım atmadı. Popülizme ve reklama kaçmadı. Sabırlı oldu. Sağlam adımlarla yürüdü. Tam bağımsız duruşundan bir milim ödün vermedi. Provakatörlere prim vermedi, kapılarını sıkıca kapattı. Hatta meşru savunmayı çoktan hak eden anlarda dahi, sakinliği, soğukkanlı olmayı seçti. Herkes sırtını dayayacak bir güç merkezi arama yarışındayken, DÇH en yakın çevresinden dahi bir kuruş bağış almadı. Gücünü, potansiyelini ve ilişki ağlarını, birkaç kandırılmış ve tüketilmiş insanın üzerinde sınamadı. Not da aldı. Dostu da düşmanı da unutmayacağını ara ara anımsattı.
Bu saatten sonra rahatça şu söylenebilir:
Halklarımızın kültürel adresleri derneklerdir, formel yapılanması, üst çatı örgütü Kaffed'dir. Siyasi mücadele zemini ve adresi de DÇH'dir. O halde; "AYNILAR AYNI TARAFA" diyenler, "DÇH YÜRÜYOR, MÜCADELE BÜYÜYOR" diyerek halkın öz gücüne güvenenler, ihmal edilen saygıdeğer Thamadeler, “ara işlerin elemanı” olarak görülerek yok sayılan gençler, hiçleştirilen kadınlar, işçiler, işsizler, halkımızın en az yüzde doksan beşi olan siz emeğiyle yaşayan onurlu insanlar, HAREKETİNİZE omuz verin!
BİZ KAZANACAĞIZ! HEP BERABER EŞİT VE ÖZGÜR GELECEĞİ KURACAĞIZ!  
11 NİSAN’A KATIL, GELECEĞİ BİRLİKTE KURALIM!
DÇH-İletişim Birimi
 
DÇH Seçim Metni: http://demokratikcerkeshareketi.org/node/591

DÇH Söyleşi Duyuru: http://demokratikcerkeshareketi.org/node/592

 
Premium Drupal Themes by Adaptivethemes