Ana içeriğe git

12 Eylül Darbesinin Nedenleri ve SonuçlarıDevam oku     MAHMUT ÖZDEN'in Katilleri Halka Açıklansın!Devam oku     Bugün 30 Eylül: YAŞASIN ÖZGÜR ABHAZYA!..Devam oku     12 Eylül Darbesi ve Darbe ÇocuklarıDevam oku     8 MART DÜNYA EMEKÇİ KADINLAR GÜNÜ!Devam oku     DÜN MADIMAK'I YAKTILAR, BUGÜN HER YERİ!Devam oku     21 MAYIS Soykırımdır, Sürgündür, Asimilasyondur!Devam oku     1 MAYIS’ta Emeğimizle ve Kimliğimizle Varız!Devam oku     KAFFED BAŞKANI YAŞAR ASLANKAYA’NIN AKP'YE TRANSFERİ HAKKINDA!Devam oku     MAHMUT ÖZDEN'in Katilleri Halka Açıklansın!Devam oku     

 

Kimler çevrim içi

Şu an 0 kullanıcı ve 0 ziyaretçi çevrim içi.

Kimler yeni

  • cerkes19
  • Kamilatam
  • dorukb
  • Ozcan Sanbay
  • Arslanbay

Kullanıcı girişi

ERMENİ SOYKIRIMI-Selçuk Aydemir

Ermeni soykırımının 100. yıl anmalarına az bir zaman kaldı. 24 Nisan yaklaşırken tüm dünyada olduğu gibi bizim kamuoyumuzda da tartışmalar alevlendi. Ermeniler gerçekten bir soykırıma uğradılar mı? Yoksa bu savlar bir sözde soykırımın ifadesi mi?

Bu sorulara yanıt verebilmek için önce uluslararası hukuk bağlamında soykırımı tanımlayalım, sonra bir olayın soykırım olarak nitelendirilebilmesi için uygulanması gereken eylemleri değerlendirelim.
SOYKIRIM: Ulusal, etnik, ırksal ya da dinsel bir grubu kısmen ya da tamamen ortadan kaldırmak.
SOYKIRIM EYLEMLERİ: 1- Gruba üye olanların öldürülmesi. 2- Grubun üyelerine ciddi şekilde bedensel ya da ruhsal zarar verilmesi. 3- Grup üyelerinin bir kısmını veya tamamını ortadan kaldırmak amacıyla yaşam koşullarını değiştirmek. 4-Grup içinde doğumları engellemek. 5-Gruba üye çocukları zorla bir başka gruba nakletmek.
Osmanlı asker ve devlet adamları devletin dağılmasını engellemek amacıyla İttihat ve Terakki Cemiyeti adı altında birleştiler. Amaçları devleti Türkleştirmek, gayrimüslimleri tasfiye etmekti. İttihatçılar ile başlayan tek tipleştirme politikaları sonucunda üzerinde yaşadığımız topraklarda büyük acılar yaşandı. Müslüman olmayanlara yönelik uygulanan eylemler sonucunda 1,5 milyon Ermeni, 350 bin Pontuslu Rum, 250 bin Süryani, 800 bin Küçük Asya’lı Rum yok edildi. Hemşinliler zorla Müslüman yapıldı. Giden ve ölenlerin çocukları benzer zorlamalara maruz kaldılar.
Türkler ile Ermeniler arasındaki çatışmalar Van ili ile sınırlı kalmasına rağmen (bu çatışmalarda çok sayıda Türk sivil de Ermeni çeteciler tarafından öldürülmüştür) tehcir ve soykırım, savaşa katılmadıkları halde tüm Anadolu coğrafyasında yaşayan Ermenilere uygulanmıştır.
Soykırım uygulayıcılarının ne kadar acımasız olduklarına yalnızca bir örnek vermek istiyorum. 3. Kolordu Komutanı Mahmut Kamil Paşa 10 Temmuz 1915 tarihinde komuta bölgesinde şu emri yayınlar. ’’Bir Ermeni’ye yardım edecek bir Müslüman evinin önünde asılacak ve evi yakılacaktır. Yardım eden memur ise işten atılacak ve Harp Divanına verilecektir. Yardım edenler asker ise askerlikten atılacak ve Divan-ı Harbe verilecektir.’’
Anavatanlarından zorla sürgüne gönderilen, sürgün öncesi ve sonrası büyük acılar çeken Çerkes’lerin uğradığı soykırımın benzeri bu toprakların tüm halklarına uygulanmıştır. Kaldı ki Anadolu ve yakın coğrafyasında soykırıma uğramamış hiçbir halk yoktur. Bu soykırım günümüzde de devam etmektedir. Bugün Suriye ve Irak’da; Ezidi, Süryani, Keldani, Türkmen,
Arap, Ermeni, Alevi vb. halklara soykırım devam ediyor. Almanya’da evleri yakılan Türkler de Naziler’in yukarıda bahsettiğim “soykırım tanımı ve eylemleri” kapsamına girecek şekilde benzer uygulamalarına maruz kaldı.
Bu yazıyı neden yazdım? Bazı Çerkes platformlarında ‘’Sözde Ermeni Soykırımı’’ ifadeleri ile yapılan değerlendirmeleri okudum. Demokrat olduğunu düşündüğüm yazarların yazılarını demokrat olduklarını düşündüğüm insanların beğendiğini görünce, üzüldüm. Kendi halkına soykırım yapılmasına haklı olarak tepki gösteren aydınlarımızın, uluslararası güçlerin kendi suçlarını perdeleyerek bu konuyu bir koza dönüştürmesine ve devletin faturayı diğer azınlıklara yıkma çabasına rağmen, başka halklara yapılan soykırımlara da tepki göstermeleri gerektiğini düşünüyorum. Saygılarımla.

Selçuk AYDEMİR (17.04.2015)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Yorumlar

ermeni soykırımı

Nisan 20, 2015 yazan Konuk, 7 yıl 16 hafta ago
Comment: 11453

bu konu gerçekten hassas bir konu gizli, açığa çıkarılmamış belgelerden dolayı neyin ne olduğu konusunda, kesin ifadelerle yazma çizme konusunda da dikkat etmek gerekiyor, Ankara'da KAFFED'nun düzenlemiş olduğu 150. yılda Çerkesler Güncel ve Gelecek, konulu konferansta da (bence) kendini ülkenin en büyük akademisyeni sayan Baskın Oran, "Ermeni soykırımında da maalesef Çerkesler de önemli bir rol oynamıştır" diyerek Çerkes halkını da bu sözde soykırıma ortak etme gafletinde bulunmuştu, salondaki bizim xabze düşkünü veya akademisyen karşısında ceket iliklemeyi seven veya bir akademisyenle sanki tartışılamaz düşüncesinde ki bazı Çerkeslerde saf saf adamı dinlemişlerdi ve bu sözde akademisyene karşı çıktığımız için bizle tartışmışlardı hatta sanal ortamda bizi hadsizlikle suçlama hadsizliğini göstermişler ve bize karşı yazılan yazılara da bağımsız adaylarımızdan biri beğeniler işaretlemişlerdi. Yani kısaca fazla demokratım diyerek te kendi halkınızı da soykırım yapmakla suçlayanlar karşısında da susmamanız veya kabullenmemeniz gerekir, eğer bu suçlamaları bir Çerkes olarak kabul ederseniz, adama sorarlar "kardeşim soykırıma uğradık diyorsun ama bak sende soykırım yapmışsın, neyin hesabını soruyorsun" derler. Uğur APİŞ

Demokratlık mı? dediniz..

Nisan 17, 2015 yazan Konuk, 7 yıl 16 hafta ago
Comment: 11452

Demokratlık mı? dedeniz. Efendim,Türkiye'de artık 'demokrat' olmayanları dövüyorlar. Hatta ilerleyen zamanlarda kanımca, 'demokrat' olmayan erkeğe kız, kıza da erkek vermeyecekler :) Size bu konuda isim de verebilirim, mesela: 'Yalçın Karadaş'...

Kendisi, mangalda kül bırakmayan demokratımızdır. Emekten yana,emekçiden yana, ezilen halklardan yana, demokrat bir kimlikle tanımlıyor kendini. Hatta o kadar demokrat ki, Kürt Hareketinin, devletin şiddeti karşısındaki meşru şiddetini, devlet diliyle mahkum bile edebiliyor..

Hdp'nin kendisine güven vermediğini dile getirip, neden güven vermediğini, üstü kapalı ve geniş cümelelerle açıklıyor sadece. Hdp küskünü Karadaş'ın, küskünlüğünün asıl nedenlerinden biri de; kendisinin yakın arkadaşlarının, Hdp listesinin dışında kalmasıymış.Kendi kişisel web sayfasında öyle söylüyor. Ve bizim bu ileri demokratımız devam ediyor:''' barajı aşamama ihtimalinin yüksekliği ve aşamamaları halinde B planlarının olmayışı- ki ben bu planın maalesef PKK TERÖRÜ ve DEVLET ŞİDDETİ’ne dönüş olduğunu düşünüyorum-; bağımsız olarak garanti olan 40 VEKİL yerine parti olarak girerek SIFIR VEKİL riskini TÜM TÜRKİYE HALKLARININ SIRTINA YÜKLEME SORUMSUZLUĞUNU DOĞRU VE ADİL BULMUYORUM! '' bu pek sayın 'demokrat' bayımız, seçim sistemine tek laf edemediği gibi bu sözleriyle de, kirli seçim oyununu meşrulaştırıyor.Ama sevinilecek bir yer de var: devlet şiddetini artık telafuz edebiliyor,zor da olsa. fakat bunu yaparken, Kürt Hareketine'de 'Terör' demekten de hala kendini alamıyor. Eeee, yıllardan beri damarlarına enjekte edilen Türk Milliyetçiliği kendini bu gibi durumlarda gösterebiliyor.

'Emek' mücadelesini salt kelimelerle ifade edenlerin, birebir mücadeleden kaçanların 'demokrat' maskeli küçük burjuvalar olduğunu hepimiz biliyoruz. Emekten yana tavır alıp, sınıfa karşı sınıf şiarını sahiplenmeyenler, bay Karadaş gibi orta yolcuktan öte gidemeyecekler.

Premium Drupal Themes by Adaptivethemes