Ana içeriğe git

12 Eylül Darbesinin Nedenleri ve SonuçlarıDevam oku     MAHMUT ÖZDEN'in Katilleri Halka Açıklansın!Devam oku     Bugün 30 Eylül: YAŞASIN ÖZGÜR ABHAZYA!..Devam oku     12 Eylül Darbesi ve Darbe ÇocuklarıDevam oku     8 MART DÜNYA EMEKÇİ KADINLAR GÜNÜ!Devam oku     DÜN MADIMAK'I YAKTILAR, BUGÜN HER YERİ!Devam oku     21 MAYIS Soykırımdır, Sürgündür, Asimilasyondur!Devam oku     1 MAYIS’ta Emeğimizle ve Kimliğimizle Varız!Devam oku     KAFFED BAŞKANI YAŞAR ASLANKAYA’NIN AKP'YE TRANSFERİ HAKKINDA!Devam oku     MAHMUT ÖZDEN'in Katilleri Halka Açıklansın!Devam oku     

 

Kimler çevrim içi

Şu an 0 kullanıcı ve 4 ziyaretçi çevrim içi.

Kimler yeni

  • cerkes19
  • Kamilatam
  • dorukb
  • Ozcan Sanbay
  • Arslanbay

Kullanıcı girişi

Bir Yanda Saraycı İftarları, Diğer Yanda Yeryüzü Sofraları

Hayatın her alanı gibi iftar sofraları da ülkede var olan ‘iki farklı dünyayı’ gözler önüne seriyor..
Bir yanda sömürü ve yağmadan kaynaklı şatafat, gösteriş ve istismar, diğer yanda emekten ve onurlu yaşamdan kaynaklı sadelik ve birliktelik. Bir yanda düzeni temsil edenlerin saray sofraları, diğer yanda halkın ‘Yeryüzü Sofraları’..
Tayyip Erdoğan’ın Ramazan ayı boyunca yurttaşlara vereceği iftar yemekleri üzerinden kendisini ve Kaçak Saray'ı meşrulaştırma hamlesine sokağın cevabı net:
'Halkın iftarı sokakta olur'
Erdoğan'ın emriyle Cumhurbaşkanlığı Sarayı'na çevrilen, Atatürk Orman Çiftliği hukuksuzca gasp edilerek yapılan, maliyeti milyarlarca lirayı, rutin giderleri milyonlarca lirayı bulan, İslam’ın ve Ramazan Ayı’nın temel değerleriyle çelişen Kaçak Saray'da düzenlenecek bu iftarlar, Erdoğan’ı ve sarayı meşrulaştırma çabasının bir ürünü olarak yorumlandı. Kendi saltanatının simgesi olan Kaçak Saray'ın "milletin malı" olduğu izlenimini yaratabilmek için yurttaşlara iftar verilerek, yine halk aptal yerine konularak din istismarı yapılıyor. Sıkıştıkça dini/milli değerlere sarılan Erdoğan, kendisine ve AKP'ye yeniden meşruiyet üretmeye çabalarken, İslamcı dil üzerinden kendi tabanını da konsolide etmeye çalışıyor. Ama bu çabaları da nafile; din tüccarları bu kez başarılı olamayacak. Halklar şimdilik kendi eşit sofralarını kuruyor, yarın da kendi eşit ülkesini..
Tüm halkların Ramazan Ayı’nı kutluyor, dayanışmanın daha da öne çıkmasını diliyor, sizleri yeryüzü sofralarının duyurusuyla, toplumsal çelişkileri ve yozlaşmayı belgeleyen fotoğraflarla baş başa bırakıyoruz. DÇH-İletişim Birimi
Yeryüzü Sofraları devam ediyor
Toplumdaki temel çelişkiyi öne çıkaran Yeryüzü Sofraları’yla ilgili duyurularda; yönetenlerin yaşam biçimine ve dini değerleri istismarına karşılık halkın aynı sofrada eşitlenmesine dair vurgu dikkat çekiyor.
Gezi Parkı direnişi sürecinde Ramazan ayı boyunca Taksim İstiklal Caddesi'nde kurulan "Yeryüzü Sofraları" bütün Türkiye'ye yayılmış, AKP'lilerin zengin iftar sofralarına, iftarda dağıtılan yemeklerin siyasi istismara dönüşmesine alternatif bir pratik hayata geçirilmişti. Gezi Parkı eylemlerinde de yer alan Anti-Kapitalist Müslümanlar bu yıl da Taksim’de, Güvenpark’ta ve farklı illerde iftar organizasyonları gerçekleştirecek.
Yeryüzü Sofraları’yla ilgili duyurular Twitter’da #yeryuzusofralari etiketiyle yaygınlaştırılıyor.
Kurulacak 'Yeryüzü Sofraları' için yapılan çağrıda şu ifadelere yer verildi:
Bir kez daha yeryüzü sofralarında buluşuyoruz.
Ayrımcılığın değil birlikteliğin,
Tektipleştirmenin değil çok renkliliğin,
Gösterişin değil sadeliğin,
Kıtlığın değil bereketin, Biriktirmenin değil paylaşımın sofralarını yine birlikte kuruyoruz.
18 Haziran Perşembe günü Ramazanın ilk iftarında bir kez daha İstiklal Caddesi TÜNEL'de buluşuyoruz.
Sponsorun ve Sermayenin olmadığı,
Bayrağın ve Flamanın olmadığı,
İnanan-İnanmayan, Türk-Kürt, Alevi-Sünni, Zengin-Fakir, Ünlü-Ünsüz herkesin aynı sofrada eşitlendiği bu sofra ALLAH'IN SOFRASIDIR.
Haydi İSTANBUL Halkların YERYÜZÜ SOFRASINA gel.
Alın terinle, helal kazancınla, neye gücün yetiyorsa al ve gel.
Azığınla gel, Sofranla gel, Ailenle, akrabalarınla ve dostlarınla gel...

Yorumlar

Tüm halkların Ramazan Ayı’nı

Haziran 17, 2015 yazan DÇH-İletişim, 7 yıl 7 hafta ago
Comment: 11480

Tüm halkların Ramazan Ayı’nı kutluyor, dayanışmanın daha da öne çıkmasını diliyor, sizleri yeryüzü sofralarının duyurusuyla, toplumsal çelişkileri ve yozlaşmayı belgeleyen fotoğraflarla baş başa bırakıyoruz. DÇH-İletişim Birimi

Premium Drupal Themes by Adaptivethemes