Ana içeriğe git

12 Eylül Darbesinin Nedenleri ve SonuçlarıDevam oku     MAHMUT ÖZDEN'in Katilleri Halka Açıklansın!Devam oku     Bugün 30 Eylül: YAŞASIN ÖZGÜR ABHAZYA!..Devam oku     12 Eylül Darbesi ve Darbe ÇocuklarıDevam oku     8 MART DÜNYA EMEKÇİ KADINLAR GÜNÜ!Devam oku     DÜN MADIMAK'I YAKTILAR, BUGÜN HER YERİ!Devam oku     21 MAYIS Soykırımdır, Sürgündür, Asimilasyondur!Devam oku     1 MAYIS’ta Emeğimizle ve Kimliğimizle Varız!Devam oku     KAFFED BAŞKANI YAŞAR ASLANKAYA’NIN AKP'YE TRANSFERİ HAKKINDA!Devam oku     MAHMUT ÖZDEN'in Katilleri Halka Açıklansın!Devam oku     

 

Kimler çevrim içi

Şu an 0 kullanıcı ve 1 ziyaretçi çevrim içi.

Kimler yeni

  • cerkes19
  • Kamilatam
  • dorukb
  • Ozcan Sanbay
  • Arslanbay

Kullanıcı girişi

Halklarımızın Onuru Abhazya Zaferini Selamlıyoruz!..

Abhazya Zafer Günü, "Kafkas Baharı" Projelerine Karşı Onur Günüdür!..
14 Ağustos 1992’de başlayan Gürcistan saldırısına karşı Abhazya halklarının 30 Eylül 1993 Günü kardeş Kafkas halklarıyla omuz omuza vererek kazandığı zafer; cesaretin, kararlılığın, anavatan-diyaspora dayanışmasının adıdır.
İşgale karşı direnişin başladığı ilk günden itibaren Kafkasya’da yaşayan Adige, Çeçen, Oset, Dağıstanlı halklar gibi Türkiye’den, Suriye’den, Ürdün’den ve pekçok ülkeden gönüllüler cepheye koşarken, yüzbinlerce insan mücadeleye destek için seferber oldu. Bu zafer, halklarımızın açığa çıkardığı ortak iradenin bir sonucudur. Bu zafer, hepimizindir!..
Zaferin ardından ağır bir ambargoya, provakasyonlara, sabotajlara karşı gelişen bu uzun soluklu direniş, tüm dünyada özgürlüğe ve adalete inanan, bu uğurda mücadele veren tüm insanlara umut oldu, güç ve cesaret verdi.
Bugünümüze Işık Tutan 1990’lı Yılları Anımsayalım..
Tarihi anlamak, halklarımızın hafızasını ve bilincini diri tutacak, insanlığın kolektif hafızasını zenginleştirecektir.
1990’lı yıllar.. Rusya'nın Çeçenya'yı, Gürcistan'ın da Abhazya'yı talan girişimlerinin yaşandığı, cesaretimizin ve onurumuzun sınandığı yıllardır.. Halklarımızın dişiyle tırnağıyla varolma savaşı verdiği yıllardır.. Rusya, ABD ve Avrupa emperyalistlerinin çıkarlar için Kafkasya’nın yine tatbikat alanına çevrildiği ve bu durumun halklara bir kez daha kan ve göz yaşı olarak döndüğü yıllardır.. Yaşadığı ekonomik ve siyasi krızi bölgesel savaşla aşacağını düşünen ve kendi halkını da riske atacak kadar gözü dönen Gürcistan yönetiminin, halklarımızın direniş iradesini hafife aldığı yıllardır..
Çocuk yaşta binlerce masum Gürcü gencini pervasızca ölüme gönderen Gürcistan yönetimi, o yıllarda kendi yoksul halkına da ihanet etmiş, binlerce Gürcü evine de ateşin düşmesine, binlerce Gürcü annenin de yüreğinin yanmasına neden olmuştur. Binlerce insanın yıllardır yaşadıkları toprakları terk etmesine neden olan Gürcistan Devleti, suçlarını telafi edecek adımlar atıp, yüzünü komşu ve kardeş Kafkas halklarına dönmelidir. Gürcistan Devleti ve emperyalist çekişmelerden medet uman işbirlikçiler, gittikleri bu karanlık yolu derhal terketmelidirler.
Bağımsız Abhazya, "Kafkas Baharı" Sürecinde Artık Bir Kat Daha Anlamlıdır..
Kafkasya’yı emperyalistlerin tatbikat alanına çevirecek, halklarımızın özlem ve umutlarını istismar edecek “Kafkas Baharı” gibi projelerin arttığı bu dönemde, -Rusya için koz, ABD için de yıpratılması gereken direngi noktası- olacak olan Abhazya ve bağımsızlık süreci bir kat daha anlam kazanmaktadır. Küresel güçlerin Ortadoğu'yu yeniden dizayn projesi olan "Arap Baharı"nın ardından sıranın Kafkasya’ya geleceğini öngörerek, yaşananlardan dersler çıkarıp, önümüzdeki sürece hazırlıklı olmalıyız..
Bugün “Arap Baharı”nı hangi milliyetçi/neo-liberal özneler ayakta alkışlıyorsa, “Kafkas Baharı” gündemi yoğunlaştığında da aynı özneler bu sürecin dolgu malzemesi olacaktır. Suriye'de emperyalistler tarafından öne sürülen "muhalif" v.b. güçlere Çerkesler'i yedeklemeye çalışarak işbirlikçilik yarışına giren ve aynı sömürücü ideolojik damardan beslenen milliyetçi ve neoliberal-muhafazakar karışımı kimi kişi ve gruplar, Kafkasya'da da aynı kurgunun parçası olmak için bir süredir hazırlanmakta, parlatılmakta, alan açacak zemin çalışmaları yapılmaktadır. Zamanı geldiğinde hiç tereddüt etmeden deşifre edeceğimiz "strateji kuruluşu, stk, inisiyatif" v.b. türde dışarıdan ve “içeriden” öznelerin, özellikle din ve etnik kimlik istismarına karşı halklarımız bir kat daha uyanık olmalıdır. Halk çocukları, küresel güçlerin sübvanse ettiği taşeronlara itibar etmemeli, kendi özgücüne güvenmelidir.
Bizler, en az Abhazya halkları kadar Adigeler ve Çeçenler gibi sürülen, soykırıma, asimilasyona maruz kalan, ezilen, yok sayılan her halkın kendisini özgürce ifade etmesinden yanayız ve diğer her halk gibi eşit koşullarda değer görme hakkını tartışmaya açmayı bile gereksiz görmekteyiz. Ancak, 21.yüzyılda herhangi bir sorunun sadece ilgili ulusu ilgilendiren bir sorun olmaktan çıktığının da bilincindeyiz. Kendimizi, yaşadığımız coğrafyalardan ve dünyadan yalıtarak, aklımızı, kulağımızı ve gözümüzü diğer global sorunlara kapatarak bir yere varamayız. Milliyetler sorunu, uluslar arası gelişmelerden ve diğer toplumsal konulardan ayrıştırıldığında düşülecek olan yer, halklarımızı kullanmak isteyen güçlerin egemenlik kavgasına yedeklenmektir. Pek çok etnik kimliğin, farklı dini inançların yaşadığı Kafkasya’da ve en çok nüfusumuzun olduğu Türkiye’de milliyetçi veya dini temelde politika üretilmesi, halklarımızın tarihsel bağlarını zayıflatacaktır. Bu nedenle, küresel aktörlerin plan ve komplolarının bir parçası olan "Kafkas Baharı"na karşı halklarımızın hazırlıklı olması önümüzdeki dönem hareketimizin önceliğidir. Ortadoğu'yu kan gölüne çeviren provokatörlerin çeşitli maskelerle bu kez Kafkasya’da cirit atmasını, Abhazya direnişinde açığa çıkarılan iradeyle karşılayacağız. 
Bizleri 30 Eylül’e taşıyan özgürlük tutkunu tüm kardeşlerimizin dayanışma iradesi ve mücadelede kararlılığı, Rusya veya ABD emperyalistlerinin çıkarlarına yedeklenen ve uzantılarının bahşettikleriyle yetinen teslimiyetçi neo-liberal öznelere karşı en güzel yanıttır. Bu duruşu, geleceğe taşıyacağız.
ABD'nin Kafkasya'daki ana üssü Gürcistan'ın Abhazya'yı işgaline karşı savunma hatlarında bir an olsun tereddüte kapılmayan Abhaz, Adige, Çeçen, Oset ve tüm halklardan özgürlük şehitlerimizi sevgiyle ve saygıyla anıyor, tüm direnişçileri selamlıyoruz.
Direnen Halklar Kazanacak!..
Yaşasın Tam Bağımsız Demokratik Özgür Abhazya!..
 
Yoksullar ve Yoksunlar İçin
DEMOKRATİK ÇERKES HAREKETİ
26 Eylül 2012

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Premium Drupal Themes by Adaptivethemes