Ana içeriğe git

12 Eylül Darbesinin Nedenleri ve SonuçlarıDevam oku     MAHMUT ÖZDEN'in Katilleri Halka Açıklansın!Devam oku     Bugün 30 Eylül: YAŞASIN ÖZGÜR ABHAZYA!..Devam oku     12 Eylül Darbesi ve Darbe ÇocuklarıDevam oku     8 MART DÜNYA EMEKÇİ KADINLAR GÜNÜ!Devam oku     DÜN MADIMAK'I YAKTILAR, BUGÜN HER YERİ!Devam oku     21 MAYIS Soykırımdır, Sürgündür, Asimilasyondur!Devam oku     1 MAYIS’ta Emeğimizle ve Kimliğimizle Varız!Devam oku     KAFFED BAŞKANI YAŞAR ASLANKAYA’NIN AKP'YE TRANSFERİ HAKKINDA!Devam oku     MAHMUT ÖZDEN'in Katilleri Halka Açıklansın!Devam oku     

 

Kimler çevrim içi

Şu an 0 kullanıcı ve 0 ziyaretçi çevrim içi.

Kimler yeni

  • cerkes19
  • Kamilatam
  • dorukb
  • Ozcan Sanbay
  • Arslanbay

Kullanıcı girişi

Manipülasyonun 10 Yöntemi ve Yönlendirilen Toplum!

Hitap edilen kitleyi kontrol altına almak ve istenilen istikamete yönlendirmek için çeşitli manipülasyon teknikleri uygulanmaktadırlar. Bu teknikler, eğitimsiz, kolay yönlendirilmeye açık, sorgulama yetisi zayıf, toplu hareket etmeye eğilimli kesimlerde daha çok karşılık bulmaktadır.
Bu tekniklerle; ‘toplu hipnoza’ giren kesimler bütünüyle güdülenerek, kötülüğün kitleselleşmesine ve insani değerlerin yitirilmesine varacak kadar çarpıcı sonuçlara ulaşılabilmektedir. Eğitim sisteminden politikacılara, ekranlardan gazetelere kadar sistematik olarak uygulanan bu teknikler, toplumsal yarılmalara yol açabilmektedir. Bu çarpıcı sonuçları güncelden örnekleyelim:
10 Ekim günü Ankara’da yüzün üzerinde insanın öldüğü bir katliamın ardından “Bizden kimse var mı” gibi bir sorunun sorulmasından tutun da, “Dilerim ölü sayısı artar” temennilerine kadar yüz kızartıcı örneklerin arttığı gözlemlenmektedir. Ya da; bir TRT spikeri, izleyicisinin mesajını okurken, "… Ölenleri aynı kefeye koyamazsınız demiş, orada polis memuru da vardı, belediye temizlik işçisi de vardı… Belki işine gitmek için oradan geçen de vardı… Yani kurunun yanında yaş da yanmasın diyor, aynen katılıyorum." diyebiliyor. Bu yorumuyla mitinge katılanların ölümünü "normal" gösterip, sadece mitingle ilgisi olmayan kişileri "masum" olarak tanımlayıp, akılla ve vicdanla bağını tümden koparabiliyor.
Ve Konya’da maç öncesi ölenleri anmak için yapılan saygı duruşunu yuhalayabilen, yani “Bizden değilse ölsün” diyebilen bir kitle yaratılabiliyor.
Toplumu korku ve dehşete sürükleyerek amaçlarına ulaşmaya çalışanların sürdürdüğü yönlendirme kampanyası zincirleme katliamlara ortam hazırlayabiliyor. Örnekler artırılabilir..
İşte sistematik olarak kullanılan 10 Manipülasyon Tekniği:
1. Planlı Yönlendirmeler
Bu en tehlikeli yöntemin yaptıramayacağı neredeyse hiçbir şey yoktur. İnsanlar kendileri için özel olarak seçilmiş rollerin var olması fikrinden ve bu rolleri üstlenmekten çok hoşlanırlar. Tembel, çalışkan, fedakâr ya da bencil olduğu söylenen kişi, zamanla kendini en çok duyduğu sıfata adapte etmeye başlar. Yönlendiriciler bunu, karşılarındakini istedikleri sıfata büründürmek için kullanırlar ve nihayetinde muhakemesini adeta tamamen kaybetmiş olan, kolaylıkla kontrol edilebilir ve yönlendirilebilir hale gelir.
2. Korkut ve Rahatlat
Muhataplarını korkutup rahatlatarak karşı tarafın bir şok etkisi geçirmesini sağlarlar. Şok etkisi geçiren kişiler iyice naifleşir ve her türlü teklife açık hale gelirler.
3. Ben Franklin Etkisi
Benjamin Franklin, iyilik yaptığımız kişileri daha çok sevdiğimizi iddia eder. Yönlendiriciler, karşı tarafın kendilerinden çok hoşlanmadığını anlarlarsa onlardan reddedemeyecekleri bir iyilik isterler. İyiliği yapan kişi bir yatırım yapmış olacağı için, iyilik yaptığı kişiyi sevmiş olması gerektiği fikrini benimsemeye ve iyilik yaptığı kişiyi daha çok düşünmeye başlar.
4. Suyuna Gitmek
Karşı tarafla ilk anda diyaloğu tutturamadıklarında kullanılır. Karşı tarafın bilinçaltını etkilemeyi ve onun için bir tehdit unsuru olmaktan çıkmayı amaçlarlar.
5. Müttefik Duruş
Yönlendiriciler, önerilerinin dikkate alınması ve istedikleri şeye ikna etmek için sıklıkla bu tekniği kullanırlar. Eğer konuşmaya karşı tarafla uzlaşarak başlarsanız, muhatabınızın konuşma sonuna kadar sizinle uzlaşık kalıp önerilerinizi dikkate alma olasılığı yüksektir. Sıklıkla saygın kişileri referans göstererek onların ilgili konudaki görüşlerinden alıntı yaparlar.
6. Daha Fazlasını İstemek
Önce insanlardan yapamayacağı, uçuk bir iyilik isteyip daha sonra asıl isteği olan küçük iyiliği rica ettiğinde muhtemelen muhatabı bunu kabul edecektir. Çünkü birinci istekten sonra ikincisi çok daha makul gelecektir ve insanlar bir daha reddetmekten suçluluk duyacaklardır.
7. Mahrum Bırakmak
İnsanları itaat ettirmek için kullanılır. Çocuğunun harçlığını kısıtlayan baba buna bir örnektir. Bundan kurtulmanızın tek yolu, kendi gelir kaynağınızı elde etmek, bağımsızlaşmaktır.
8. Tek Çare
Kişide çaresizlik hissi yaratmayı amaçlar. Temeli; "problem üret, tepkileri ölç, yardım istemelerini sağla ve çözüm sun" şeklindedir. Karşı tarafa sanal bir sorun yaratmak ve bu sorunu kafalarında büyüterek kendilerinden yardım istemelerini sağlamaktır.
9. Özgüven Eksikliğini Kullanmak
Yönlendiriciler, muhatabının öz güven duymadığı bir yönünü başka bir insanda tespit ederek bunu alaylı bir şekilde söyleyebilir. Kişi direkt kendisiyle dalga geçilmediği halde, eksik özelliği alaya alındığı için rencide olur. Rencide olan insan ise, içgüdüsel olarak kendini ispat etme ve sevdirme çabasına girer. Böylece kişi daha da savunmasız hale gelir, manipülatörüne karşı inanılmaz bir sempati duyar ve itaat eder.
10. Vücut Diliyle Bilinçaltı Manipülasyonu
Diyalog halindeyken kendinden emin bir şekilde sık sık kafalarını yukarıdan aşağıya doğru sallarlar, çoğunlukla karşısındakinin de onaylarmışçasına kafa sallamaya başlamasına ve istemese de hemfikir olmasına yol açarlar. Beden dili için profesyonel eğitim alırlar.
Premium Drupal Themes by Adaptivethemes