Ana içeriğe git

12 Eylül Darbesinin Nedenleri ve SonuçlarıDevam oku     MAHMUT ÖZDEN'in Katilleri Halka Açıklansın!Devam oku     Bugün 30 Eylül: YAŞASIN ÖZGÜR ABHAZYA!..Devam oku     12 Eylül Darbesi ve Darbe ÇocuklarıDevam oku     8 MART DÜNYA EMEKÇİ KADINLAR GÜNÜ!Devam oku     DÜN MADIMAK'I YAKTILAR, BUGÜN HER YERİ!Devam oku     21 MAYIS Soykırımdır, Sürgündür, Asimilasyondur!Devam oku     1 MAYIS’ta Emeğimizle ve Kimliğimizle Varız!Devam oku     KAFFED BAŞKANI YAŞAR ASLANKAYA’NIN AKP'YE TRANSFERİ HAKKINDA!Devam oku     MAHMUT ÖZDEN'in Katilleri Halka Açıklansın!Devam oku     

 

Kimler çevrim içi

Şu an 0 kullanıcı ve 3 ziyaretçi çevrim içi.

Kimler yeni

  • cerkes19
  • Kamilatam
  • dorukb
  • Ozcan Sanbay
  • Arslanbay

Kullanıcı girişi

Plandan Patronlar Memnun, Çalışan Kesim Kaygılı!

Haber-Yazı.. Açıklanan 64. Hükümet Eylem Planı ve hükümet kurmaylarının yaptıkları açıklamalar, reform adı altında çalışan kesimin haklarına yönelik yeni kısıtlamaların kapıda olduğunu ortaya koydu. Patronlar ve örgütleri, bu ‘reformları’ sabırsızlıkla beklediklerini ve sonuna kadar desteklediklerini belirtti.
Başbakan Davutoğlu tarafından açıklanan Eylem Planı, eşitsiz seçim sistemi ve seçim hileleri ile AKP’nin neden yüzde 49 oy oranıyla ‘tek başına’ iktidara getirildiğini bir kez daha gösteriyor ve uçak krizinin yarattığı ağır faturanın halka nasıl yansıtıldığını gözler önüne seriyor. 
 ‘Reform’ değil, kölelik dayatması 
Yeni kabinenin bu planına göre; esnek çalışma, kıdem tazminatı, özel istihdam büroları aracılığıyla kiralık işçilik ve işten atılan işçilere mahkeme yolunu kapatan arabuluculuk düzenlemesi gibi başlıklar öncelikli olarak ele alınıyor. İktidara yakın olanlar hariç neredeyse tüm sendikaların karşı çıktığı ‘kıdem tazminatında fon’ benzeri uygulamalar için taslak çalışmalar gün yüzüne çıkacak. 
Yarı zamanlı, uzaktan, evden, çağrı usulü gibi esnek çalışma biçimlerinin iş ve sosyal güvenlik mevzuatına eklenmesi, ilk yapılacak reformlar arasında yer alıyor. Bu esnek çalışma uygulamalarının merkezinde yer alan kadınlar ise, ‘doğuma teşvik’ adı altında esnek çalışmaya yönlendirilecek.
Kamu emekçilerinin iş güvencesini tehdit eden ‘kamu personel reformu’ da yakın zamanda gündeme gelecek. Bu plana göre kamu personel rejimi değişecek, kamu emekçileri üzerindeki performans baskısı daha da artacak.
Hak aramanın önü kesiliyor
Patronları tarafından haksız uygulamalara maruz bırakılan ya da işten atılan işçiler, bu plana göre artık hemen mahkemeye giderek dava açamayacak. İşçi-işveren uyuşmazlıklarında arabulucuya başvurmak zorunlu hale gelecek. Mevcut uygulamada, haksız şekilde işten atılan işçiler işe iade davası açıyor, bu davaların büyük bölümü işçilerin lehine sonuçlanıyordu. Ancak “İş mahkemelerinin yükünü azaltma” gerekçesiyle yapılmak istenen yeni düzenlemeyle, artık işçilerin hakkını arama süreci daha da uzayacak, patronlar rahat nefes alacak.
İşverenler keyiften dört köşe
Patron kesimini en çok heyecanlandıran ‘reform’lardan biri, haksızlığa uğrayan işçinin hemen mahkeme giderek dava açmasını engellemeyi hedefleyen düzenleme oldu. Eylem planında istedikleri pek çok konunun yer almasından memnuniyet duyduklarını aktaran İzmir Ticaret Odası Başkanı Ekrem Demirtaş, “İş mahkemelerinde neredeyse tüm davaları kaybediyorduk. Mevcut durumda haklıyı bulmaktan çok işveren cezalandırılıyordu. İvedilikle düzenleme yapılacak olması çok önemli” dedi.
Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Ankara Şube Başkanı İlhan Erdal da planın “bekledikleri reform hareketinin ilk adımları” olduğunu ifade ederek, “Planın hayata geçirilmesi konusunda her türlü sorumluluğu almaya hazırız” dedi.
Başbakan Yardımcısı Lütfi Elvan ise açıklamasında, kıdem tazminatını yine gündeme getireceklerini söyledi. Elvan, kamuda hiç iş üretmeden devletten maaş alan insanların olduğunu öne sürdü.
Yine kaşıkla verip kepçeyle alınıyor
Küçük ölçekli olduğu halde kabartılan bir gerçekliği veya tartışmalı bir durumu kullanarak kamu personeli başta olmak üzere tüm çalışan kesimin haklarına yönelik saldırılar meşrulaştırılmaya çalışılıyor. Halkın aleyhine olan bir paketi halka alkışlatmak için önümüzdeki günlerde birkaç iyi reform parlatılıp öne çıkarılarak başta yandaş medya olmak üzere tüm propaganda aygıtlarının aralıksız çalışacağını şimdiden söyleyebiliriz.
Diğer taraftan; bu eylem planında Çerkes sorunlarına ve taleplerine dair hiçbir somut adımın olmamasını,  "Çerkesler için" canla başla AKP'ye kol kanat geren, güce yedeklenmeyi alışkanlık edinen anlayışları daha da zor durumda bırakacağını söylemek abartı olmayacaktır..
DÇH-İletişim Birimi
Premium Drupal Themes by Adaptivethemes