Ana içeriğe git

12 Eylül Darbesinin Nedenleri ve SonuçlarıDevam oku     MAHMUT ÖZDEN'in Katilleri Halka Açıklansın!Devam oku     Bugün 30 Eylül: YAŞASIN ÖZGÜR ABHAZYA!..Devam oku     12 Eylül Darbesi ve Darbe ÇocuklarıDevam oku     8 MART DÜNYA EMEKÇİ KADINLAR GÜNÜ!Devam oku     DÜN MADIMAK'I YAKTILAR, BUGÜN HER YERİ!Devam oku     21 MAYIS Soykırımdır, Sürgündür, Asimilasyondur!Devam oku     1 MAYIS’ta Emeğimizle ve Kimliğimizle Varız!Devam oku     KAFFED BAŞKANI YAŞAR ASLANKAYA’NIN AKP'YE TRANSFERİ HAKKINDA!Devam oku     MAHMUT ÖZDEN'in Katilleri Halka Açıklansın!Devam oku     

 

Kimler çevrim içi

Şu an 0 kullanıcı ve 0 ziyaretçi çevrim içi.

Kimler yeni

  • cerkes19
  • Kamilatam
  • dorukb
  • Ozcan Sanbay
  • Arslanbay

Kullanıcı girişi

11 Haziran’da Ağaçlı’yı Savunma Çağrısı Yapıldı!

Kuzey Ormanları Savunması, 11 Haziran Cumartesi günü İstanbul’un kuzey ormanlarını ve yaşam alanlarını savunmak için Ağaçlı Köyü’ne çağırıyor. Ağaçlı Köyü, 2014 yılından bu yana sayısız yağma projesine karşı köyü için ve birlikte nefes aldığı tüm canlıların yaşam hakkı için mücadele ediyor.
Ağaçlı’da direnen İstanbul’da kazanır, ülkeyi de kazanır!
Duyarlı çevreler, 3. Hava limanı, 3.köprü ve mega projelerle İstanbul’un kuzeyi yok edilirken mega projelerin tam ortasında  kalan Ağaçlı Köyü’nün yaşam hakkı mücadelesini ve İstanbulluların tümünü ilgilendiren yağma projelerini ve sonuçlarını sıraladı:
1. 3. köprü ve 3. Havalimanı projeleriyle doğası yağmalandı. Ağaçların yağmalanması, katledilmesi sonucu Ağaçlı köyü ağaçsız köyü oldu.
2. Denizinden yasa dışı yollarla kum çalındı ve resmi kaynaklar tarafından doğrulandı. Denizden kum çalındığı için denizde ani çukurların olduğunu ve yazın insanların boğulmaların yaşandığı söyleniyor. Denizden kum çekildiği için 15 çeşit balık ve kum zambakları yok oldu.
3. 1100 hanelik bir köyün temel geçim kaynağı olan hayvancılık bitirildi. Hayvanların besin kaynakları olan mera alanları bir bir yok edilerek yaşam hakları elinden alındı. Özellikle mandacılık yapılan köyde hayvancılık neredeyse bitmek üzere. Temel geçim kaynağı hayvancılık olan Ağaçlı Köyü’nde doğal yaşam bozulduğu için hayvancılıkla geçinen köy sakinleri artık işlerini yapamıyor. Zaten köy yasası, yemlerin pahalı olması gibi besiciliği bitirme üzerine sistematik devlet politikaları ile özellikle mandacılık yapılan köyde hayvancılık neredeyse bitmek üzere.
4. Evlerini vermeyen köylülere baskı yapıldı. Köy sakinlerine arsalarını kişi başı 175 bin liradan satmaları teklif edildi. Köyü terk etmemeleri sebebiyle de birçok yıldırma politikası izlendi. Evlerin TOKİ’ye devri ve Bakanlar Kurulunun kamulaştırma kararı 2 yıldır yargıda. Köydeki yaşam bu karara bağlı. Dava Şubat ayında sonuçlandı. Ancak karar açıklanmıyor.
5. Köyün elektriği, suyu, telefon ve internet bağlantıları sürekli uzun aralıklarla kesiliyor. Açıklamalarda neden hep alt yapı çalışmaları gösteriliyor.
6. İnşaatta göletlerin üstünü kapatıldığı için göçmen kuşların doğal yaşamı bozuldu.
7. Köprü projesinin yüklenici firması ICA ile Kutman Madencilik’in oluşturduğu Kuzey İstanbul A.Ş, Ağaçlı köy sahiline paravan çekerek halkın kullanımına kapattı ve köylülerin buralara girmesi yasaklandı.
8. Kimseye haber verilmeden Yukarı Ağaçlı’da köyün yanı başına patlayıcı madde deposu yapıldı. Köyün 450 metre yakınına kurulan patlayıcı madde deposu Ağaçlı sakinlerinde endişe ve korku yaratıyor. Konuyla ilgili hiçbir yetkili açıklama yapmıyor.
9. Köyde toprak kaymaları yaşanıyor.
10. 3. Hava limanına dolgu malzemesi sağlamak üzere açılan taş ocağının yanı sıra ikinci taş ocağı açılmak isteniyor. Köylüler taş ocağında yapılan patlamalar,günde 3000 hafriyat kamyonuyla kum taşıma faaliyetleri tuzu dumana katıyor. Toz sağlık sorunlarını ortaya çıkarıyor.
Şimdi de Ağaçlı köyünün ormanlık alanlarına yeni kum taşı ocakları açılmak isteniyor. Tüm bu projelerin uygulayıcıları başta  Çevre ve Şehircilik Bakanlığı olmak üzere İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Eyüp Belediyesi, Kuzey Ormanları A.Ş. Ağaçlı köyü sakinleri ve İstanbulluların itirazlarına yanıt vermedi.
Kuzey Ormanları Savunması’nın eylem çağrısı şöyle:
Ağaçlı köyünün yaşadığı çile, tozun ve kamyon trafiğinin altında görünmez olur zannediyorlar ama yanılıyorlar. Ağaçlı köylüsü 2014 yılı başından beri bu insanlık dışı uygulamalara karşı mücadele ediyor. Ağaçlı köyünü hep birlikte savunabilmek için birlikte mücadele edeceğiz, Ağaçlıyı beton sevicilere bırakmayacağız. Taş ocağına karşı açtığımız davayı duyurmak ve Ağaçlıyı birlikte savunmak için 11 Haziran Cumartesi, saat 13.00’da Yukarı Ağaçlı’da buluşalım.
Facebook etkinlik sayfası         : Ağaçlı’yı Savun Taş Ocağını Durdur!
Bültene ulaşmak için tıklayınız: Ağaçlı Köyü’nü birlikte savunalım 
Premium Drupal Themes by Adaptivethemes