Ana içeriğe git

12 Eylül Darbesinin Nedenleri ve SonuçlarıDevam oku     MAHMUT ÖZDEN'in Katilleri Halka Açıklansın!Devam oku     Bugün 30 Eylül: YAŞASIN ÖZGÜR ABHAZYA!..Devam oku     12 Eylül Darbesi ve Darbe ÇocuklarıDevam oku     8 MART DÜNYA EMEKÇİ KADINLAR GÜNÜ!Devam oku     DÜN MADIMAK'I YAKTILAR, BUGÜN HER YERİ!Devam oku     21 MAYIS Soykırımdır, Sürgündür, Asimilasyondur!Devam oku     1 MAYIS’ta Emeğimizle ve Kimliğimizle Varız!Devam oku     KAFFED BAŞKANI YAŞAR ASLANKAYA’NIN AKP'YE TRANSFERİ HAKKINDA!Devam oku     MAHMUT ÖZDEN'in Katilleri Halka Açıklansın!Devam oku     

 

Kimler çevrim içi

Şu an 0 kullanıcı ve 0 ziyaretçi çevrim içi.

Kimler yeni

  • cerkes19
  • Kamilatam
  • dorukb
  • Ozcan Sanbay
  • Arslanbay

Kullanıcı girişi

Almanya Soykırımını Kabul Etti, Sıra Rusya’da..

Alman hükümeti, Namibya’da 1904-1908 yılları arasında Alman askerlerinin yaptığı katliamın soykırım olduğunu kabul etti. Deutsche Welle Türkçe’nin haberine göre; Namibya'da Herero ve Nama halklarına yönelik katliamlar ilk kez Alman hükümetinin resmi bir belgesinde soykırım olarak nitelendi.
Hükümetin Sol Parti milletvekili Niema Movassat'ın soru önergesine verdiği yanıt "Frankfurter Rundschau" gazetesinde de yayınlandı.
Namibya'da işgal, soykırım ve sürgün gerçeği.. O tarihlerde ısrarla Namibya'ya göz diken Almanlar kendilerine bir sömürge istemiş ve İngilizler de buna göz yumarak, Namibya ile ilgileri olmadığını söylemiştir. Bunun üzerine 1891’den itibaren Namibya topraklarına yerleşim için sevk edilen Alman yerleşimciler ve askerler bölgede verimli toprakları ele geçirmeye ve elmas dolu maden ocaklarının işletmeye başlamışlardı. Bölgede artan Alman baskısı ve köleliğin tekrar canlanması, yerli halkta rahatsızlığa neden oldu. 1904 yılında Herero halkı ve Namalar sömürgeci Alman kuvvetlerine karşı isyan etti. Ayaklanmada 100'ün üzerinde Alman'ın ölmesi üzerine General Lothar von Trotha, Hererolar'ın yok edilmesi emrini vermişti. Yaşanan Waterberg Savaşı neticesinde Herero ve Nama halkları yenildiler, on binlercesi öldürüldü ve ardından çöllere sürüldüler. Kurban sayısının 100 bini aştığı tahmin ediliyor.
Alman hükümetleri şimdiye kadar "tarihi olayların" Birleşmiş Milletler Genel Kurulu tarafından kabul edilen ve 1951'de yürürlüğe giren ‘Soykırım Suçunun Önlenmesi ve Cezalandırılması Sözleşmesi’ ile birlikte soykırım olarak değerlendirilmeye başlandığını vurgulamıştı. Alman hükümetinin Herero katliamına ilişkin yeni açıklamasında ise, "tarihi ve siyasi boyutlarıyla yürütülecek açık bir tartışmada, soykırım kavramının hukuki anlam içermeden de tanımlanabileceği" görüşü dile getirildi.
Sıra Rusya’da!
Bilindiği gibi; Rus Çarlığının Kafkasya'yı işgal girişimine karşı direnen Kuzey Kafkasya Halklarının maruz kaldığı sürgün ve soykırım, Çerkeslerin belleğini ve bugününü belirleyen en önemli gerçekliktir. Rus Çarlığının İngiltere, Osmanlı gibi dönemin diğer egemen ülkeleriyle anlaşarak gerçekleştirdiği ‘21 Mayıs 1864’ tarihiyle sembolleşen soykırım ve sürgün gerçeğini öncelikle Rusya’nın ve payı olan tüm aktörlerin kabul etmesi ve telafisi yönünde adım atması gerekmektedir. Sadece Rusya’nın değil, adaletten yana olan ülkelerin bu konuda ortak bir irade geliştirmesi, halklarımızın öz gücünü bütünüyle açığa çıkarmasına ve başta Rus halkı olmak üzere tüm dünya halklarının Kuzey Kafkasya halklarıyla dayanışma göstermesine bağlıdır.
Başta Herero ve Nama halkları olmak üzere, soykırımın kabul edilmesinde katkısı olan herkesi saygıyla selamlıyoruz.
Premium Drupal Themes by Adaptivethemes