Ana içeriğe git

12 Eylül Darbesinin Nedenleri ve SonuçlarıDevam oku     MAHMUT ÖZDEN'in Katilleri Halka Açıklansın!Devam oku     Bugün 30 Eylül: YAŞASIN ÖZGÜR ABHAZYA!..Devam oku     12 Eylül Darbesi ve Darbe ÇocuklarıDevam oku     8 MART DÜNYA EMEKÇİ KADINLAR GÜNÜ!Devam oku     DÜN MADIMAK'I YAKTILAR, BUGÜN HER YERİ!Devam oku     21 MAYIS Soykırımdır, Sürgündür, Asimilasyondur!Devam oku     1 MAYIS’ta Emeğimizle ve Kimliğimizle Varız!Devam oku     KAFFED BAŞKANI YAŞAR ASLANKAYA’NIN AKP'YE TRANSFERİ HAKKINDA!Devam oku     MAHMUT ÖZDEN'in Katilleri Halka Açıklansın!Devam oku     

 

Kimler çevrim içi

Şu an 0 kullanıcı ve 1 ziyaretçi çevrim içi.

Kimler yeni

  • cerkes19
  • Kamilatam
  • dorukb
  • Ozcan Sanbay
  • Arslanbay

Kullanıcı girişi

Cerattepe’de ÇED raporuna iptal davasına ret..

Cerattepe’de yapılmak istenen madenin ÇED olumlu raporu hakkında Artvin halkının açtığı iptal davasında Rize İdare Mahkemesi talebin reddi yönünde karar verdi. Kararda, “Projenin devlet ormanı olan alanda yapılmasında mevzuata aykırı bir durum olmadığı” belirtildi.
Artvin halkı 25 senedir Cerattepe’de maden talanına karşı mücadele veriyor. Artvin halkının geçmiş yıllarda birçok kez iptal ettirdiği maden ruhsatlarında ve ÇED raporlarında Cerattepe’de sürdürülecek madencilik faaliyetinin sonuçları itibariyle geri dönülmez bir ekolojik yıkım oluşturacağı açıkça yer almıştır. Üstelik uzmanlar ve bölge halkı, Cerattepe’de maden inadının altında, Cengiz Holding’in halka açıkladığının aksine bakır değil siyanürle altın çıkarma amacı olduğunu belirtiyorlar.
Artvin Cerattepe’de, iktidara yakınlığıyla bilinen Cengiz Holding’e verilerek Artvin’i yok edecek olan maden projesi hakkında Rize İdare Mahkemesi’nde 19 Eylül’de görülen davada Artvin halkının avukatları, mahkeme heyetinin ve koşullarının tarafsızlık ilkesini ihlal ettiğini, adil yargılama koşulları kalmadığını belirtmiş ve reddi hakim talebiyle duruşma salonunu terk etmişti. Mahkeme kendisine yapılan reddi hakim talebini iki gün içerisinde değerlendirerek reddetmiş ancak usulen göndermesi gereken Samsun İdare Mahkemesi’ne göndermemişti. 
Açıklanan 45 sayfalık bu kararda ise, bilirkişi raporundaki değerlendirmelere dikkat çekilerek, “Devlet ormanlarında gerekli iznin alınması ile madencilik faaliyetlerinin gerçekleştirilmesinin mümkün olduğu ve dava konusu madencilik projesi için gerekli izinlerin alındığı” belirtildi.
Kararın ardından Yeşil Artvin Derneği Yönetim Kurulu Üyesi ve Avukatı Bedrettin Kalın, kararın kendilerine tebliğ edilir edilmez usulden de esastan da temyize gideceklerini belirtti.
Cerattepe, Türkiye’dir!
Türkiye’nin en büyük çevre davası olan bu dava yalnızca Artvin halkının davası değil, bütün yaşam savunucularının davasıdır. Artvin kaybettiğinde yaşam mücadelesi bütün Türkiye’de kaybedecektir. Rant, ölüm, sömürü, darbe üreten anlayışlar ile yaşam alanlarını savunan halkın arasındaki temel çelişkiyi özetler aslında Cerattepe.
Binlerce yıldır doğa ile bağlarını hep güçlü tutmuş Çerkes yaşam anlayışından gelen bizler; doğası için yıllardır direnen Artvin halkının haklı mücadelesini selamlıyoruz.
DÇH-İletişim Birimi
Premium Drupal Themes by Adaptivethemes