Ana içeriğe git

12 Eylül Darbesinin Nedenleri ve SonuçlarıDevam oku     MAHMUT ÖZDEN'in Katilleri Halka Açıklansın!Devam oku     Bugün 30 Eylül: YAŞASIN ÖZGÜR ABHAZYA!..Devam oku     12 Eylül Darbesi ve Darbe ÇocuklarıDevam oku     8 MART DÜNYA EMEKÇİ KADINLAR GÜNÜ!Devam oku     DÜN MADIMAK'I YAKTILAR, BUGÜN HER YERİ!Devam oku     21 MAYIS Soykırımdır, Sürgündür, Asimilasyondur!Devam oku     1 MAYIS’ta Emeğimizle ve Kimliğimizle Varız!Devam oku     KAFFED BAŞKANI YAŞAR ASLANKAYA’NIN AKP'YE TRANSFERİ HAKKINDA!Devam oku     MAHMUT ÖZDEN'in Katilleri Halka Açıklansın!Devam oku     

 

Kimler çevrim içi

Şu an 0 kullanıcı ve 2 ziyaretçi çevrim içi.

Kimler yeni

  • cerkes19
  • Kamilatam
  • dorukb
  • Ozcan Sanbay
  • Arslanbay

Kullanıcı girişi

Samsun’da Muhteşem Gösteri.. ‘Nart Ateşi’

Samsun Devlet Opera ve Balesi (SAMDOB) 2016-17 sanat sezonunun açılışını Atatürk Kültür Merkezi'nde "Nart Ateşi" (Bir Kafkasya masalı) sahne gösterisi ile yaptı. Nartların destanının dans gösterileri ile anlatıldığı oyun büyük beğeni topladı. Bu güzel gösteri yoğun istek üzerine 24 Ekim tarihinde bir kez daha sahnelenecek. 
'Nart Ateşi', Samsun Devlet Opera ve Balesi, Samsun Çerkes Derneği ve Samsun Büyükşehir Belediyesi'nin ortak çalışmasıyla 1 yıldır yüzü aşkın bir ekiple hazırlandı.
Ayşe Ceylan’ın yazıp yönettiği sahne gösterisinde Samsun Büyükşehir Belediyesi Konservatuvarı Kafkas Halk Dansları Topluluğu, Samsun Çerkes Derneği Müzik Grubu 'Ceguago' ve mahalli Çerkes dansçıları da yer aldı.
Oyunun kareografisini David Khozashvili yaparken, dekor tasarımı Filiz Dinç'e, kostüm tasarımı Gülnur Çağlayan'a ve ışık tasarımı ise Oğuz Murat Yılmaz'a ait.
Nartların destanından Setenay Guaşe ve Savsırıko ile 1864 sürgün yıllarının trajedisi, sürgün sonrası yaşayan Nartların torunları olan Çerkeslerin kendilerine yepyeni bir gelecek kurma çabaları ve hayalleri, gelenekleri şarkılar, danslar ve şiirler eşliğinde anlatıldığı 'Nart Ateşi' sahne gösterisi, izleyenlerden tam not aldı, seyirciler tarafından ayakta alkışlandı.
Yoğun istek üzerine 24 Ekim tarihinde bir kez daha sahnelenecek olan gösteriye gideceklere şimdiden iyi seyirler diliyoruz.
Premium Drupal Themes by Adaptivethemes