Ana içeriğe git

12 Eylül Darbesinin Nedenleri ve SonuçlarıDevam oku     MAHMUT ÖZDEN'in Katilleri Halka Açıklansın!Devam oku     Bugün 30 Eylül: YAŞASIN ÖZGÜR ABHAZYA!..Devam oku     12 Eylül Darbesi ve Darbe ÇocuklarıDevam oku     8 MART DÜNYA EMEKÇİ KADINLAR GÜNÜ!Devam oku     DÜN MADIMAK'I YAKTILAR, BUGÜN HER YERİ!Devam oku     21 MAYIS Soykırımdır, Sürgündür, Asimilasyondur!Devam oku     1 MAYIS’ta Emeğimizle ve Kimliğimizle Varız!Devam oku     KAFFED BAŞKANI YAŞAR ASLANKAYA’NIN AKP'YE TRANSFERİ HAKKINDA!Devam oku     MAHMUT ÖZDEN'in Katilleri Halka Açıklansın!Devam oku     

 

Kimler çevrim içi

Şu an 0 kullanıcı ve 0 ziyaretçi çevrim içi.

Kimler yeni

  • cerkes19
  • Kamilatam
  • dorukb
  • Ozcan Sanbay
  • Arslanbay

Kullanıcı girişi

Cumartesi Anneleri.. Kaffed Etkinliği.. Kartal Mitingi…

Haber-Yazı: İstanbul'da ve Ankara'da 3 Önemli Etkinlik Yapıldı.. 
DÇH, Çerkes halkı ve tüm toplumsal muhalefet açısından yoğun bir hafta sonu yaşadık.. Cumartesi Anneleri'nin buluşması, Ankara’da kutlama etkinliği ve Kartal mitingi, hem kendi içinde hem de genel alanlarda önemli dönüşümlere yaratabilecek etkinliklerdi. DÇH’nin de katıldığı bu etkinlikleri genel hatlarıyla ve fotoğraflarla haber-yazı olarak derledik. 
Cumartesi Anneleri-Hayrettin Eren ve Elmas Annemiz..
Bilindiği gibi; Cumartesi Anneleri bu hafta sonu, sürgün sonrası Kafkasya’dan Biga’ya yerleşen Çerkes bir ailenin ve tüm Türkiye halklarının evladı olan, 21 Kasım 1980 tarihinde gözaltında kaybedilen Hayrettin Eren için bir araya geldi. 608. kez bir araya gelen Cumartesi Anneleri’nin çağrı metnini Çerkesçeye çevirmenin ötesine geçip, DÇH-İstanbul Temsilciliği ile buluşmaya katıldık. Elmas Annemizin, “Oğlum 36 yıldır 36 dakika olsun çıkmıyor aklımdan. Artık yeter! Çiçeklerle donatacağım bir mezarım olsun istiyorum!” diyen sesine sesimizi kattık. Tüm duyarlılıklar adına karanfillerimizi verdik Elmas annemize ve Cumartesi Annelerine. O güzel ellerinden öptüğümüz, bizleri evlatlarım diye kucaklayan Elmas Anne, yine dimdik durdu evladını kaybedenlerin karşısında. Tarihe not düşülmesi gerekenlerden biri de buydu.
Kaffed'den Adıgey Cumhuriyeti'nin 25. Yıl Kutlama Etkinliği..
5 Ekim 1990 tarihinde Adıgey’in statüsünün özerk bölgeden cumhuriyete yükseltilmesi nedeniyle Kafkas Dernekleri Federasyonu (KAFFED), coşkulu bir “25. Yıl Yemeği" düzenledi.
ODTÜ Vişnelik Tesisleri'ndeki etkinliğe; Adıgey Cumhuriyeti Kültür Bakanı Muhammed Kul, milletvekilleri, Yenimahalle ve Çankaya Belediye Başkanları ile çok sayıda davetli katıldı. Gecede emektar kişi ve sanatçılara plaket verildi. Etkinlikte, halkımızın sanatçılarından Azmi Toğuzata, Hava Karadaş ve Rahşan Erdoğan Yılmaz Çerkesce şarkılar seslendirirken, Ankara Çerkes Derneği Badin Müzik Grubu, pşinawe Berkuk Kaynak ve Semra Fayez yönetimindeki ‘Çocuk Keman Grubu' dinleyenlerden büyük beğeni kazandı. Kemanlarıyla Çerkes şarkılarını sunan çocuklarımız sayesinde, büyüklüğün sadece yaşla ilgisi olmadığını binlerce yıldır aktaran Çerkes kültürü bir kez daha sınanmış oldu.
Kendisine de ‘Rusya’ya giriş yasağı’ getirilen Kaffed Başkanı Yaşar Aslankaya, Rusya ile yaşanan kriz dolayısıyla Kafkasya ile iletişim ve ulaşımın sekteye uğradığının altını çizdi.   
Siyasi liderlerinin “Çerkesler anadillerini ebeveynlerinden öğrensinler” demesine ve Kril alfabesinin kitaplarını MEB’in basmamasına rağmen bir milletvekili, “Okulların açılması lazım. Çerkes dilinin öğretilmesi için eğitimcilerin de yetiştirilmesi gerekiyor. Üniversitelerde Adıge dilinin okutulması konusundaki engellerin aşılacağına da inanıyorum” demiş olsa da, uygulamaları ölçü alan dinleyicilerin ikna olmadığı gözlendi.
Türkiye Cumhuriyeti'nin kurulması ve bugüne gelmesinde Çerkeslerin rolünün önemli olduğuna sıkça vurgu yapılmasında ve “asalet, kahramanlık, nezaket, zarafet” gibi kavramlar üzerinden Çerkeslerin ‘makbul vatandaş’ olarak tanımlanmasında, ülkedeki siyasal atmosferin etkisinin olduğu gözlerden kaçmadı.  
Çerkes toplumuna çeşitli imkanlar sunan Çankaya ve Yenimahalle belediye başkanları, ‘Aydınlık Türkiye ve Çerkesler’ bağlamında konuşmalar yaptılar. Adıgey Cumhuriyeti’nin Maykop şehri ile Çankaya’nın kardeş kent olması, seyircilerden yoğun alkış aldı.
Bu türden başarılı etkinliklerin katlanarak ve kitleselleşerek çoğalmasını diliyoruz.
Kartal’da ‘Teslim Olmayacağız’ Mitingi..
Pazar günü İstanbul Kartal’da Haziran Hareketi’nin çağrısı sonucu çok sayıda parti, siyasi hareket, sendika, meslek odası ve demokratik kitle örgütünün katılımıyla miting düzenlendi. “Demokratik siyaset engellenemez, OHAL kaldırılsın, KHK’ler durdurulsun, tek adam diktatörlüğüne geçit vermeyeceğiz. Başkanlığa hayır” talepleriyle on binlerce yurttaş Kartal'da toplandı. Mitingde sık sık, "Faşizme karşı omuz omuza", "Bu daha başlangıç mücadeleye devam", "Yaşasın halkların kardeşliği" sloganları atıldı. 
'Candan önce onur gelir' diyenleri temsilen DÇH, kardeşçe ve eşitçe yaşam için oradaydı. 
DÇH-İletişim Birimi (21.11.2016)
Premium Drupal Themes by Adaptivethemes