Ana içeriğe git

12 Eylül Darbesinin Nedenleri ve SonuçlarıDevam oku     MAHMUT ÖZDEN'in Katilleri Halka Açıklansın!Devam oku     Bugün 30 Eylül: YAŞASIN ÖZGÜR ABHAZYA!..Devam oku     12 Eylül Darbesi ve Darbe ÇocuklarıDevam oku     8 MART DÜNYA EMEKÇİ KADINLAR GÜNÜ!Devam oku     DÜN MADIMAK'I YAKTILAR, BUGÜN HER YERİ!Devam oku     21 MAYIS Soykırımdır, Sürgündür, Asimilasyondur!Devam oku     1 MAYIS’ta Emeğimizle ve Kimliğimizle Varız!Devam oku     KAFFED BAŞKANI YAŞAR ASLANKAYA’NIN AKP'YE TRANSFERİ HAKKINDA!Devam oku     MAHMUT ÖZDEN'in Katilleri Halka Açıklansın!Devam oku     

 

Kimler çevrim içi

Şu an 0 kullanıcı ve 1 ziyaretçi çevrim içi.

Kimler yeni

  • cerkes19
  • Kamilatam
  • dorukb
  • Ozcan Sanbay
  • Arslanbay

Kullanıcı girişi

Lata Trajedisi Unutulmasın, Tekrarı Olmasın..

Bugün 14 Aralık.. Abhazya’nın ve modern tarihin en korkunç trajedilerinden birinin 24'üncü yıldönümü.. 14 Aralık 1992'de Kodor vadisindeki Lata köyünde mültecileri taşıyan helikopter Gürcistan tarafından düşürülmüş, çocuk, kadın ve yaşlılardan oluşan 85 kişi yanarak yaşamını yitirmişti.
Abhazya'yı işgal girişiminde bulunan Gürcistan askerlerinin kuşatma altında tuttuğu Tkuarçal şehrinde soğuk, hastalık ve açlıktan ölüm sınırına gelmiş sivillerin Gudauta'ya taşınması için Gürcistan'la kısa bir ateşkes anlaşması yapıldı. En zor durumda olan yaşlılar, hastalar, çocuklar ve hamile kadınlardan oluşan ilk grup 14 Aralık 1992 günü helikopter ile Gudauta'ya gitmek üzere havalandı, ancak kalkıştan 20 dakika sonra Lata köyü üzerinde Gürcistan birliklerinin ateşiyle düşürüldü. İnsanlarımız katledildi.
Bu ve benzeri onca vahşete rağmen, işgal girişimine karşı 5 bin özgürlük savaşçısını şehit veren Abhazya'nın özgürleşmesi engellenemedi..
Her kirli savaşın, işgalin ve çatışmanın bedelini halklar ödüyor..
İnsanlığa karşı işlenen bu suç tarihe ‘Lata Trajedisi’ olarak geçti. Lata’da araziden toplanan cenazeler Gudauta’da tepeye hakim bir parkın meydanında açılan toplu mezara defnedildi ve burası her yıl anma törenlerinin yapıldığı bir anıt mezar haline getirildi.
Sivillere yönelik bu saldırı sonrası defin çalışmalarına katılan Dr. Maya Amiçba'nın, "O gün korkunç bir soğuk vardı. Enkaza yaklaştığımızda her yeri ölüm kokusunun kapladığını gördük. Yanık vücutların erkek mi kadın mı oldukları anlaşılmıyordu. Çocuk bedenlerini ve sıkıca kucakladıkları çocuklarıyla birlikte kömürleşmiş kadın bedenlerini ayırt edebiliyorduk, tek parça haline gelmiş bu vücutları ayırmadan, öylece defnettik..." sözleri, dehşeti özetliyor.
Hiçbir halk bir daha bu tür trajedileri yaşamasın.. Gürcistan Devleti artık Bağımsız Abhazya'nın özgür topraklarına göz dikmekten ve Gürcistan halkının komşu halklarla barış içinde ve kardeşçe yaşamasının önüne set olmaktan vazgeçmelidir. Ne Kuzey Kafkasya halklarının ne Gürcü halkının ne de dünyada hiçbir halkın böyle bir trajedi yaşamaması diliyor, Lata şehitlerini saygıyla anıyoruz. 
Premium Drupal Themes by Adaptivethemes