Ana içeriğe git

12 Eylül Darbesinin Nedenleri ve SonuçlarıDevam oku     MAHMUT ÖZDEN'in Katilleri Halka Açıklansın!Devam oku     Bugün 30 Eylül: YAŞASIN ÖZGÜR ABHAZYA!..Devam oku     12 Eylül Darbesi ve Darbe ÇocuklarıDevam oku     8 MART DÜNYA EMEKÇİ KADINLAR GÜNÜ!Devam oku     DÜN MADIMAK'I YAKTILAR, BUGÜN HER YERİ!Devam oku     21 MAYIS Soykırımdır, Sürgündür, Asimilasyondur!Devam oku     1 MAYIS’ta Emeğimizle ve Kimliğimizle Varız!Devam oku     KAFFED BAŞKANI YAŞAR ASLANKAYA’NIN AKP'YE TRANSFERİ HAKKINDA!Devam oku     MAHMUT ÖZDEN'in Katilleri Halka Açıklansın!Devam oku     

 

Kimler çevrim içi

Şu an 0 kullanıcı ve 1 ziyaretçi çevrim içi.

Kimler yeni

  • cerkes19
  • Kamilatam
  • dorukb
  • Ozcan Sanbay
  • Arslanbay

Kullanıcı girişi

İzmir Halkı Kültürpark’a, Yaşam Alanlarına Sahip Çıkıyor!

Haber Yazı.. İzmir’in siluetini, Bayrak ilçesine diktikleri iki tane ucubeyle değiştirmeye çalışan Sancak Holding, bununla yetinmeyip şehrin merkezine de göz dikmiş durumda. İzmir Büyükşehir Belediyesi’ni, Konak Belediyesi’ni ve İzmir Ticaret Odası’nı da arkasına alan holding, İzmir halkının tarihini, kültürünü ve şehrin merkezindeki tek yeşil alan olan Kültürpark’ı, gökdelenlerle yok etmek istiyor.
Ülke genelinde elektrik kesintisinin yaşandığı günlerde, patronların zararını karşılamak için ‘işçi ve emekçileri 1 gün ücretsiz çalıştırma’ önerisiyle ünlenen İzmir Ticaret Odası Başkanı Ekrem Demirtaş, son çıkışını yine ait olduğu sınıfın çıkarlarını korumak amacıyla, betonlaşmaya ‘Hayır’ diyen İzmir Halkına yaptı: “Yeşili istiyorlarsa neden Kartalkaya’ya gitmiyorlar. Kemalpaşa’nın sırtlarında çok güzel ormanlar var. Eğer yapılmazsa tepkimizi gösteririz” diyen Demirtaş, İzmir halkını tehdit edebildi. Bunun yanında, ‘halk için belediye’ anlayışı ile hareket ettiklerini söyleyen ama yapılmaya çalışılan ‘Holding’ binasına hizmet birimleri taşıma planı olan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ise, yeşil alan isteyen İzmir Halkı’na Kadifekale ve İnciraltı’nı adres gösteriyor. Tüm bunlardan güç alan Folkart Yönetim Kurulu Başkanı Mesut Sancak’ta gazetelere çıkıp, “Fuar alanıyla birleşecek birbirinin devamı olacak bir proje planlıyoruz… Önümüzdeki birkaç ay içinde inşaata başlanması ve 2 yılda tamamlanması planlanıyor. O projenin ve bizim projemizin bitişi aşağı yukarı aynı zamana denk geliyor. Fuar’la Basmane Çukuru arasındaki duvarı kaldıracağız. Bu iki proje birbirini tamamlayan iki iş haline gelecek.” deyip, İzmir Halkı’nın değerlerini, doğasını, yaşam alanlarını, tarihini parasıyla satın alabileceklerini düşünüyor.
Bu işin daha da tuhaf tarafı, Basmane meydanına yapılmaya çalışılan ucubelerin her nasıl oluyorsa 104.000 m² olan inşaat hakkı, birden 230.000 m² ye çıkartılıyor. Bunun yanında, inşaat  projesi devlet sırrı gibi saklananıyor, bitki envateri ilgili kurumlara gönderilmiyor. Yapılan son kurul toplantısındaki sinevizyon gösteriminde ağaçların katledildiği açıkça görünüyorken Büyükşehir Belediyesi yetkilileri tarafından ‘Yanlışlıkla Çizildi’ denebilen, Konak Belediyesi’nin (nedendir bilinmez) kuruldan çekildiği Kültürpark; hemen yanı başına yapmaya çalıştıkları gökdelenlerin arka bahçesi haline çevrilmek isteniyor. 
Fakat, düzenledikleri basın açıklamaları ve açtıkları imza masaları ile gökdelenlere ve kongre merkezine karşı çıkan İzmir Halkı, kurdukları Kültürpark Platformu ile şehrin tarihini, doğasını ve yaşam alanlarını rant avcılarına talan ettirmemekte kararlı.
DÇH’nin de aktif destek verdiği Kültürpark Platformu, Kültürpark’ı yıktırmayacağını her alanda dile getirerek oluşturduğu kamuoyu baskısı ile Koruma Kurulu’nun kararlarını etkilemeyi başardı. Kültürpark'ta yerinde incelemesini geçen 22 Aralık'ta yapan İzmir 1 Numaralı Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu, sonuç kararını üçüncü toplantıda da vermedi. Kurul, koruma mevzuatı, planlama, sosyo kültürel, ekonomik ve peysaj başta olmak üzere farklı boyutlardan kapsamlı değerlendirme yapma kararı aldı.
DÇH-İzmir Temsilciliği
 
Kültürpark Platformunu sosyal medyadan takip edebileceğiniz adresler:
Facebook Sayfası: https://www.facebook.com/kulturparkplatformu/?ref=ts&fref=ts
Twitter Adres       : https://twitter.com/kulturparkplat
Premium Drupal Themes by Adaptivethemes