Ana içeriğe git

12 Eylül Darbesinin Nedenleri ve SonuçlarıDevam oku     MAHMUT ÖZDEN'in Katilleri Halka Açıklansın!Devam oku     Bugün 30 Eylül: YAŞASIN ÖZGÜR ABHAZYA!..Devam oku     12 Eylül Darbesi ve Darbe ÇocuklarıDevam oku     8 MART DÜNYA EMEKÇİ KADINLAR GÜNÜ!Devam oku     DÜN MADIMAK'I YAKTILAR, BUGÜN HER YERİ!Devam oku     21 MAYIS Soykırımdır, Sürgündür, Asimilasyondur!Devam oku     1 MAYIS’ta Emeğimizle ve Kimliğimizle Varız!Devam oku     KAFFED BAŞKANI YAŞAR ASLANKAYA’NIN AKP'YE TRANSFERİ HAKKINDA!Devam oku     MAHMUT ÖZDEN'in Katilleri Halka Açıklansın!Devam oku     

 

Kimler çevrim içi

Şu an 0 kullanıcı ve 0 ziyaretçi çevrim içi.

Kimler yeni

  • cerkes19
  • Kamilatam
  • dorukb
  • Ozcan Sanbay
  • Arslanbay

Kullanıcı girişi

Çeçen-İnguş Sürgününün Anması ÇKE’de Yapıldı

Çerkes Kültür Evi'nde Sürgün Anması.. 23 Şubat 1944 yılında yaşanan Çeçen-İnguş Sürgünü 73. yılında ÇKE'de düzenlenen bir etkinlikle anıldı. Anma etkinliğine konuşmacı olarak Doç. Erol Yıldır, sanatçı Faruk Kutlu ve Kafkas-Çeçen Derneği kurucu başkanı Alaaddin Sinan katıldı.
Yoğun katılımın olduğu etkinlikte, sürgünün gerçekleştiği koşullar, nedenler ve sürgünün sonuçları; tarihi belgeler, tanıklıklar ve sözlü tarih çerçevesinde nesilden nesile aktarılan hikayelerle anlatıldı.
Grup Vaynakh ve Metin Gün çok sesli olarak söyledikleri Çeçence ağıt ile sürgünde yok edilmek istenen Çeçen kültürünün her koşulda yeniden doğuşunu da gösterdiler.
Konuşmacı ve izleyicilerin ortak yaklaşımı, cihadist anlayışların Çeçen halkını temsil etmediği, bu kadar çok acı çeken bir halkın çocuklarının başka güçlerinin hesaplarına kurban edilmemesi yönündeydi. Anma gecesi birlik, dayanışma ve ortak mücadele temennileriyle sona erdi. 
Bir süredir halklar arasında ayrışma ve etnik milliyetçi savruluşlar körüklenirken, duyarlılığı artıran ve birlikteliğin önemini gösteren böyle bir etkinliğin düzenleyicisi Çerkes Kültür Evi çalışanlarını ve katılımcıları tüm DÇH Çevresi olarak dayanışma duygularımızla selamlıyoruz.
DÇH-İletişim
Premium Drupal Themes by Adaptivethemes