Ana içeriğe git

12 Eylül Darbesinin Nedenleri ve SonuçlarıDevam oku     MAHMUT ÖZDEN'in Katilleri Halka Açıklansın!Devam oku     Bugün 30 Eylül: YAŞASIN ÖZGÜR ABHAZYA!..Devam oku     12 Eylül Darbesi ve Darbe ÇocuklarıDevam oku     8 MART DÜNYA EMEKÇİ KADINLAR GÜNÜ!Devam oku     DÜN MADIMAK'I YAKTILAR, BUGÜN HER YERİ!Devam oku     21 MAYIS Soykırımdır, Sürgündür, Asimilasyondur!Devam oku     1 MAYIS’ta Emeğimizle ve Kimliğimizle Varız!Devam oku     KAFFED BAŞKANI YAŞAR ASLANKAYA’NIN AKP'YE TRANSFERİ HAKKINDA!Devam oku     MAHMUT ÖZDEN'in Katilleri Halka Açıklansın!Devam oku     

 

Kimler çevrim içi

Şu an 0 kullanıcı ve 3 ziyaretçi çevrim içi.

Kimler yeni

  • cerkes19
  • Kamilatam
  • dorukb
  • Ozcan Sanbay
  • Arslanbay

Kullanıcı girişi

OHAL Döneminde İş Cinayetleri Yüzde 14 Arttı!

Haber-Yazı.. İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi (İSİG), olağanüstü hal (OHAL) ilanından sonra iş kazalarında büyük artış meydana geldiğini, 7 ayda 1,180 işçinin yaşamını yitirdiğini, bir yıl önce aynı döneme göre yüzde 14 artış olduğunu açıkladı. Rapor, OHAL döneminde patronlar daha çok gülerken, işçilerin daha çok öldüğüne dikkat çekiyor.
Binlerce çalışanın KHK marifetiyle işsiz kaldığı, işsizlik tehdidi ile en temel haklarını arayamaz duruma getirildiği vurgulanan raporda, emekçiler üzerinde zorunlu Bireysel Emeklilik Sigortası kesintisi ve kiralık işçilik düzenlemesi ile çalışma standartları ve sosyal hakların geriletildiği kaydedildi.
OHAL’DE PATRONLAR GÜLDÜ, İŞÇİLER DAHA ÇOK ÖLDÜ
OHAL’in sermayeye önemli düzeyde teşvikler sağladığına değinilen raporda, "21 Temmuz 2016’de ilan edilen OHAL’in emekçilere karşı ve patronların yararına bir uygulama olduğuna" dikkat çekildi. OHAL’le birlikte emekçilerin iş güvencelerini koruyan yasaların fiilen ortadan kaldırıldığı, kiralık işçilik düzenlemesinin uygulamaya sokulduğu hatırlatılan raporda, sermayeye ise önemli teşvikler sağlandığı belirtildi.
Ekonomi Bakanlığı verileri İSİG'in raporunu bizzat doğruluyor; bakanlık verilerine göre sadece 2016 yılının Ağustos ayında 341 yatırım teşvik belgesi düzenlendi. OHAL'in ilk ayında patronların teşviklerden yararlandığı tutar 5 milyar TL'nin üzerinde gerçekleşti. Ayrıca, başta bankalar olmak üzere tüm büyük holdinglerin bilançoları, işçiden kesilen kaynakların nerelere aktarıldığını da belgeliyor.
ÖNCEKİ AYLARA GÖRE YÜZDE 9 ARTIŞ VAR
İSİG’in raporunda, "OHAL ile birlikte 2016 yılında evvelki aylara göre iş cinayetlerinde yüzde 9 artış vardır. Bu durum işçilerin ülkemizde ve işyerlerinde söz ve karar süreçlerindeki dışlanmasının pekiştiğini ifade etmektedir. OHAL’le geçen 7 ay ile geçmiş yıllardaki aynı dönemin karşılaştırılmasında 21 Temmuz 2015 ile 20 Şubat 2016 arasında en az 1,036 işçi, "OHAL dönemi olan 21 Temmuz 2016 ile 20 Şubat 2017 arasında ise en az 1,180 işçi yaşamını yitirdi.” denildi.
GEÇEN YILIN AYNI DÖNEMİNE GÖRE YÜZDE 14 ARTI
Raporda, “OHAL dönemi olan 21 Temmuz 2016 ile 20 Şubat 2017 arasında ise her ay en az 169 işçi yaşamını yitirdi. OHAL’le geçen yedi ayda bir yıl evveline göre iş cinayetlerinde yüzde 14 artış var. Bu durum OHAL’in işçi sınıfı aleyhine bir uygulama olduğunun en çıplak biçimidir." denilerek, OHAL döneminde iş cinayetlerinde bir sıçrama olduğuna dikkat çekildi.
27 ÇOCUK CAN VERDİ
Raporda iş cinayetlerinin yaş dağılımına da yer verildi: 14 yaş ve altı 10 çocuk işçi, 15-17 yaş arası 17 çocuk-genç işçi, 18-27 yaş arası 168 işçi, 28-50 yaş arası 644 işçi, 51-64 yaş arası 202 işçi, 65 yaş ve üstünde 40 işçi, yaşı bilinmeyen 99 işçi yaşamını yitirdi.
İŞ KOLLARINDA DURUM
İşkollarında ilk üç sırayı önceden olduğu gibi inşaat, tarım ve taşımacılık işkollarının aldığı belirtilen raporda, OHAL döneminde iş cinayetlerinin nedenlerine göre dağılımına bakarsak;
İnşaat, Yol işkolunda 271 işçi, Tarım-Orman işkolunda 195 işçi, Taşımacılık işkolunda 186 işçi, Ticaret-Büro-Eğitim-Sinema işkolunda 72 işçi, Belediye ve Genel İşler işkolunda 67 işçi, Metal işkolunda 60 işçi, Savunma-Güvenlik işkolunda 48 işçi, Madencilik işkolunda 46 işçi, Diğer iş kollarında 209 işçi yaşamını yitirdi.
İŞ CİNAYETLERİNİN NEDENLERİ
Raporda, "trafik/servis kazaları, ezilme/göçükler ve yüksekten düşme, aşırı-yoğun-fazla çalışmaya bağlı olası ani ölümler ise (kalp krizi, beyin kanaması vb.) artık kalıcılaşmış ve yüzde 10 gibi yüksek bir oran teşkil ediyor. İntiharlar ise yüzde 5 gibi bir oranla grafiğimizde yer alıyor" diye açıklandı. 
RAPOR ONLARA İTHAF EDİLDİ
İSİG raporunu; proje okullar uygulaması nedeniyle sürgün edildikten sonra kalp krizi geçirerek can veren Eğitim Sen İstanbul 8 No’lu Şube eski Başkanı Öğretmen Mustafa Turgut, 675 Sayılı KHK ile görevinden uzaklaştırıldıktan sonra kalp krizi geçirerek can veren SES Malatya eski Şube Başkanı Sağlık çalışanı Bülent Uçar, görevden alınmaları sonrası intihar eden İzmir'de asistan hekim Hasan Orhan Çetin ve Mersin'de araştırma görevlisi Mehmet Fatih Traş’a ithaf etti. 
DÇH-İletişim
Premium Drupal Themes by Adaptivethemes