Ana içeriğe git

12 Eylül Darbesinin Nedenleri ve SonuçlarıDevam oku     MAHMUT ÖZDEN'in Katilleri Halka Açıklansın!Devam oku     Bugün 30 Eylül: YAŞASIN ÖZGÜR ABHAZYA!..Devam oku     12 Eylül Darbesi ve Darbe ÇocuklarıDevam oku     8 MART DÜNYA EMEKÇİ KADINLAR GÜNÜ!Devam oku     DÜN MADIMAK'I YAKTILAR, BUGÜN HER YERİ!Devam oku     21 MAYIS Soykırımdır, Sürgündür, Asimilasyondur!Devam oku     1 MAYIS’ta Emeğimizle ve Kimliğimizle Varız!Devam oku     KAFFED BAŞKANI YAŞAR ASLANKAYA’NIN AKP'YE TRANSFERİ HAKKINDA!Devam oku     MAHMUT ÖZDEN'in Katilleri Halka Açıklansın!Devam oku     

 

Kimler çevrim içi

Şu an 0 kullanıcı ve 3 ziyaretçi çevrim içi.

Kimler yeni

  • cerkes19
  • Kamilatam
  • dorukb
  • Ozcan Sanbay
  • Arslanbay

Kullanıcı girişi

‘Adalet Yürüyüşü’ Herkes İçin Başladı..

CHP Milletvekili Enis Berberoğlu, MİT TIR’larının Suriye’ye mühimmat sevkiyatı yaparken durdurulup jandarma tarafından arandığı görüntülerin yayınlanması ile ilgili yargılandığı davada 25 yıl hapis cezasına çarptırıldı ve tutuklandı. Bu tutuklanmanın ardından CHP'nin çağrısıyla Ankara Güvenpark'tan İstanbul'a kadar sürecek 'Adalet Yürüyüşü' başlatıldı.
Adalet yürüyüşünün toplam süresinin 23 gün olması bekleniyor. CHP yöneticileri ve milletvekilleri, Enis Berberoğlu bırakılsa da yürüyüşün İstanbul’a kadar devam edeceğini açıkladı. Yürüyüş kararı için “Başka çare kalmadı. Bu eylem kendini dayattı” yorumu yapan bir başka milletvekili de, “Enis Berberoğlu bardağı taşıran son damla ama bu yürüyüşün temel amacı adalet arayışı” dedi.
Adalet Yürüyüşü Ankaralılar'ın yoğun desteğiyle başladı.
Kılıçdaroğlu’nun “Adalet” yazılı pankartla Güvenpark’tan İstanbul’a yürüyeceği eyleme Ankaralılar'ın katılımı yoğun. Yürüyüşte “Hükümet istifa”,  “Hayır daha bitmedi yeni başlıyor”  ve “Faşizme karşı omuz omuza” sloganları atılıyor. Yürüyüş güzergâhı boyunca dükkânların dışına çıkarak alkışlarla ve yolda araç kornaları çalarak çok sayıda yurttaş destek verdi.
Eylemin duyurulmasının ardından Halkevleri, ÖDP ve Birleşik Haziran Hareketi de katılacağını duyurdu. Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası eyleme katılma kararı aldı. İllerden gelen SES temsilcileri Güvenpark’a geldi.
Yurttaşlar Kızılay Meydanı’nı doldurdu.
Hiç bir parti flaması veya bayrağı bulunmayan Adalet Yürüyüşü için eşi ve oğlu ile birlikte evinden çıkan CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, yürüyüş öncesi Güvenpark'ta bir açıklama yaptı. Kılıçdaroğlu, "Biz Türkiye'de kendi topraklarımızda bir dikta yönetimiyle karşı karşıyayız. Bıçak kemiğe dayandı artık. Yeter diyoruz" dedi. 15 Temmuz sonrası Türkiye'yi değerlendiren Kılıçdaroğlu, "Bu ülkeye adalet ya gelecek, ya gelecek. Eğer bir bedel ödemek gerekiyorsa o bedeli önce biz ödeyeceğiz. Bu ülkenin geleceği için hep beraber mücadele etmek zorundayız. Bu yürüyüşün bir siyasi partiyle ilgisi yok.. Biz dikta istemiyoruz, darbecileri istemiyoruz, 20 Temmuz darbesini yapanları istemiyoruz. Adaletin olmadığı bir ülkede yaşamak istemiyoruz" diye konuştu.
Ülke genelinden destek
Yürüyüşe Trazbon, Antalya, Samsun, Manisa, Sivas ve diğer birçok kentten destek geldi. İzmir’de CHP’nin düzenlediği açıklamaya HDP, DİSK, KESK, TMMOB destek verdi.
Herkes İçin mi Adalet?
Benzeri durumları vurgulamak adına sorulan "Enis Berberoğlu serbest bırakılırsa yürüyüş sona erecek mi?" sorusunun yanıtı ise CHP Genel Başkan Yardımcısı Erdal Aksünger'den geldi: Biz bu yürüyüşü sonlandırmayacağız çünkü 'herkes için adalet' diyerek başladık. Tutuklu HDP'li vekiller için de yürüyoruz.
Yürüyüşü engellemek için getirilen bariyerler kaldırıldı
Melih Gökçek yönetimindeki Ankara Büyükşehir Belediyesi’ne ait 4 kamyon ile dün gece Güvenpark’a bariyerler getirildi. Kamyonlardan birindeki bariyerler indirilerek park çevresine konuldu. Yaklaşık yarım saat sonra bariyerler tekrar toplandı. 
Güvenpark’ın anıt kısmı ise bariyerlerle çevrildiği için girişe izin verilmedi. Çok sayıda yol ve Kızılay metrosunun kapatılmış olması nedeniyle ulaşımda sıkıntılar yaşandı.
Maçka Parkı'nda 'Adalet Nöbeti' 
Ankara’dan yürüyüş başlatılmasıyla eş zamanlı olarak İstanbul Maçka Parkı’nda ‘Adalet Nöbeti’ başladı. CHP İstanbul İl Başkanlığı’nın çağrısıyla İstanbullular, ‘Adalet Nöbeti’ için Maçka Demokrasi Parkı’nda bir araya geldi. Nöbetin, Kemal Kılıçdaroğlu’nun Ankara’dan başlattığı yürüyüşün İstanbul’da sona ermesine kadar gece gündüz sürmesi bekleniyor.
Yürüyüşün çapı, yeni bir kırılma yaşandığını işaretliyor
Enis Berberoğlu’nun tutuklanmasının önemli bir kırılma yarattığı ve diğer benzeri durumlara nazaran daha ciddi sonuçları olacağı dile getiriliyor. Bu tutuklamadan kaynaklı tüm olası durumların dikkatle değerlendirilmesi ve bu durum üzerinden oluşabilecek egemen hesapların etkisizleştirilmesi yönünde genel bir kanaat pek çok çevreye hakim.
Milletvekillerinin dokunulmazlıklarının kaldırılmasına verdiği destekten ve benzeri durumlara suskun kalmasından dolayı eleştirilen CHP’nin, “Herkes İçin Adalet” şiarıyla yürümesi ve bu haklı tepkiyi sönümlendirmemesi adına emek ve demokrasi güçlerinin inisiyatif almasına ihtiyaç olduğu pek çok kesim tarafından sıkça belirtiliyor. 
Premium Drupal Themes by Adaptivethemes