Ana içeriğe git

12 Eylül Darbesinin Nedenleri ve SonuçlarıDevam oku     MAHMUT ÖZDEN'in Katilleri Halka Açıklansın!Devam oku     Bugün 30 Eylül: YAŞASIN ÖZGÜR ABHAZYA!..Devam oku     12 Eylül Darbesi ve Darbe ÇocuklarıDevam oku     8 MART DÜNYA EMEKÇİ KADINLAR GÜNÜ!Devam oku     DÜN MADIMAK'I YAKTILAR, BUGÜN HER YERİ!Devam oku     21 MAYIS Soykırımdır, Sürgündür, Asimilasyondur!Devam oku     1 MAYIS’ta Emeğimizle ve Kimliğimizle Varız!Devam oku     KAFFED BAŞKANI YAŞAR ASLANKAYA’NIN AKP'YE TRANSFERİ HAKKINDA!Devam oku     MAHMUT ÖZDEN'in Katilleri Halka Açıklansın!Devam oku     

 

Kimler çevrim içi

Şu an 0 kullanıcı ve 2 ziyaretçi çevrim içi.

Kimler yeni

  • cerkes19
  • Kamilatam
  • dorukb
  • Ozcan Sanbay
  • Arslanbay

Kullanıcı girişi

Sözmez Baykan'ı ve Mücadelesini Selamlıyoruz!.

Sönmez Baykan’ı toplumsal mücadeledeki yerinden soyutlayarak değerlendirmek, ona ve halklarımızın mücadele tarihine bir haksızlık olacaktır. Onu anlamalı ve anlatmalıyız. Zira Sönmez, koşulları kabullenenlerin değil, halklar lehine değiştirmeye çalışanların ortak dostudur..
Sönmez, bahşedilen lütuflarla yetinmenin değil, tırnaklarıyla kazıyarak yürümenin adıdır. Sönmez, bu ülkede eşitlik mücadelesi veren her halktan insanımızın ödediği ağır bedellerin belki de en hüzünlü ve en mağrur yanlarından biridir..
Sönmez, "Bin operasyonlu” yıllar olarak bilinen 90’lı yılların o karanlık günlerinde yaşamını emekten ve eşitlikten yana sürdüren bir Çerkes’ti. 90’lı yılların Türkiye’sinde Türkçe-Çerkesçe yayın yapan Marje dergisinin imtiyaz sahibiydi. Bugün ne yazık ki büyük oranda Rusya'nın kontrolüne giren ancak o günlerde halktan ilerici insanlarımızın öncülüğüyle hayata geçirilen Dünya Çerkes Birliği’nin kuruluşunda emeği geçen ve Türkiye’yi bu oluşumda temsil eden 6 kişiden biriydi. Federasyon (Kaffed) öncesinde kurulan Koordinasyon Kurulu’nun oluşturulmasında büyük emeği geçti. 21 Mayıs anmalarının bir gelenek haline gelmesi için yapılan çalışmalarda aktif yer alarak, “SÜRGÜN ANDI”nı arkadaşlarıyla birlikte yazmışlardı.
17 Ağustos 1999’da öldürüldü.. Gözükaraydı. Kafkasya’yı, diasporayı ve mazlumları ilgilendiren her mesele duraksamaksızın onun meselesi olurdu. Ölüm korkusu bilmeden dört nala yaşardı. Farklı içerik ve tonlardaki ilişkilenme biçimlerini aynı anda yürütmek pek kolay olamazdı. Bazen durum karmakarışık bir hale de gelebilirdi. Geldi de.. Öldürüldü!..
Sönmez'i unutmamak, hafızamızı ve bilincimizi diri tutmakla eşdeğerdir, insanlığın ortak bilincini zenginleştirmektir. Sönmez'i sahiplenmek, halklarımızın mücadele tarihinden filizlenen kolektif iradenin bir parçası olmaktır. Sönmez'in umutlarını ve kavgasını geleceğe taşımak, dünden bugüne halkları ayrıştıran neoliberalizme ve mikro milliyetçiliğe de en güzel yanıttır.
Sönmez BAYKAN’ın şahsında tüm mücadele insanlarımızı özlemle anıyoruz. Ve kendi dizeleriyle Sönmez'i saygıyla selamlıyoruz..
Aradan bunca yıl geçmesine rağmen
Sayıyorsak hala yerimizde
Aşamamışsak dağları
Atamamışsak yüreğimizdeki şüpheleri
Korkudur bizimkisi
Can korkusudur…(Sönmez Baykan)
 
DEMOKRATİK ÇERKES HAREKETİ
17 Ağustos 2017
 
 

 

Premium Drupal Themes by Adaptivethemes