Ana içeriğe git

Kastelli’den ‘Dombili’ye: ‘Bizim Çiftlik’ Devam oku     8 MART DÜNYA EMEKÇİ KADINLAR GÜNÜ!Devam oku     Panel: Değişen Rolü ile KadınDevam oku     SÜRGÜNLERİN ULUSU-Serdar Eren Devam oku     Forbes dergisi Türkiye'nin en zenginlerini açıkladı Devam oku     23 Şubat Sürgünü ve Güncel Karşılıkları!..Devam oku     DİSK-AR araştırması: “Türkiye İşçi Sınıfı Gerçeği” Devam oku     Anadilimiz Ana Sütü Kadar Haktır ve Önceliklidir!..Devam oku     BES’i Besleme, Krizin Faturasını Ödeme! Devam oku     Medet Önlü Duruşmaları Devam Ediyor!Devam oku     

 

Kimler çevrim içi

Şu an 0 kullanıcı ve 4 ziyaretçi çevrim içi.

Kimler yeni

  • dorukb
  • Ozcan Sanbay
  • Arslanbay
  • ehayatibora
  • Tarkan Çakas

Kullanıcı girişi

Lata Trajedisi Unutulmasın, Tekrarı Olmasın..

Bugün 14 Aralık.. Abhazya’nın ve modern tarihin en korkunç trajedilerinden birinin 25'inci yıldönümü.. 14 Aralık 1992'de Kodor vadisindeki Lata köyünde mültecileri taşıyan helikopter Gürcistan tarafından düşürülmüş, çocuk, kadın ve yaşlılardan oluşan 85 kişi yanarak yaşamını yitirmişti.
O gün ne olmuştu.. Abhazya'yı işgal girişiminde bulunan Gürcistan askerlerinin kuşatma altında tuttuğu Tkuarçal şehrinde soğuk, hastalık ve açlıktan ölüm sınırına gelmiş sivillerin Gudauta'ya taşınması için Gürcistan'la kısa bir ateşkes anlaşması yapıldı. En zor durumda olan yaşlılar, hastalar, çocuklar ve hamile kadınlardan oluşan ilk grup 14 Aralık 1992 günü helikopter ile Gudauta'ya gitmek üzere havalandı, ancak kalkıştan 20 dakika sonra Lata köyü üzerinde Gürcistan birliklerinin ateşiyle düşürüldü. İnsanlarımız katledildi.
Bu ve benzeri onca vahşete rağmen, işgal girişimine karşı 5 bin özgürlük savaşçısını şehit veren Abhazya'nın özgürleşmesi engellenemedi..
Her kirli savaşın, işgalin ve çatışmanın bedelini halklar ödüyor..
İnsanlığa karşı işlenen bu suç tarihe ‘Lata Trajedisi’ olarak geçti. Lata’da araziden toplanan cenazeler Gudauta’da tepeye hakim bir parkın meydanında açılan toplu mezara defnedildi ve burası her yıl anma törenlerinin yapıldığı bir anıt mezar haline getirildi.
Sivillere yönelik bu saldırı sonrası defin çalışmalarına katılan Dr. Maya Amiçba'nın, "O gün korkunç bir soğuk vardı. Enkaza yaklaştığımızda her yeri ölüm kokusunun kapladığını gördük. Yanık vücutların erkek mi kadın mı oldukları anlaşılmıyordu. Çocuk bedenlerini ve sıkıca kucakladıkları çocuklarıyla birlikte kömürleşmiş kadın bedenlerini ayırt edebiliyorduk, tek parça haline gelmiş bu vücutları ayırmadan, öylece defnettik..." sözleri, dehşeti özetliyor.
Hiçbir halk bir daha bu tür trajedileri yaşamasın.. Gürcistan Devleti artık Bağımsız Abhazya'nın özgür topraklarına göz dikmekten ve Gürcistan halkının komşu halklarla barış içinde ve kardeşçe yaşamasının önüne set olmaktan vazgeçmelidir. Ne Kuzey Kafkasya halklarının ne Gürcü halkının ne de dünyada hiçbir halkın böyle bir trajedi yaşamaması diliyor, Lata şehitlerini saygıyla anıyoruz. 
Premium Drupal Themes by Adaptivethemes