Ana içeriğe git

23 Şubat Sürgünü ve Güncel Karşılıkları!..Devam oku     DİSK-AR araştırması: “Türkiye İşçi Sınıfı Gerçeği” Devam oku     Anadilimiz Ana Sütü Kadar Haktır ve Önceliklidir!..Devam oku     BES’i Besleme, Krizin Faturasını Ödeme! Devam oku     Medet Önlü Duruşmaları Devam Ediyor!Devam oku     İktidarı Ürküten Kaftancıoğlu'ndan AçıklamaDevam oku     DÇH NEDİR? NEDEN VAR?-Gujan CeyhanDevam oku     İKKD Worşer/Kengeş toplantısının 2.si yapıldı..Devam oku     TMMOB İçmimarlar Odası Ankara Şube Seçimleri Devam oku     Üniversite biat etmezmiş! Külliyen yalan…-Murat SevinçDevam oku     

 

Kimler çevrim içi

Şu an 0 kullanıcı ve 1 ziyaretçi çevrim içi.

Kimler yeni

  • dorukb
  • Ozcan Sanbay
  • Arslanbay
  • ehayatibora
  • Tarkan Çakas

Kullanıcı girişi

İKKD Worşer/Kengeş toplantısının 2.si yapıldı..

İKKD Worşer/Kengeş toplantılarının ilki 2017 Aralık ayında gerçekleşmişti. O toplantının konusu; ‘Stk ve derneklerden ne bekliyoruz’ idi ve yaklaşık kırk kişi katılmıştı. İkinci toplantı ise 13 Ocak 2018 Cumartesi akşamı yapıldı. Bu toplantının konusu: ‘Kentte Xabze mümkün müdür?’..
İstanbul Kafkas Kültür Derneği’nde (İKKD-Bağlarbaşı) yapılan ikinci toplantı yaklaşık 40 kişilik bir katılımla gerçekleşti. Bu başlığın 3-4 toplantı devam edeceği öngörülüyor.. Konuyla ilgili genel değerlendirmelerin ardından söz alan katılımcılar, zor olmasına rağmen kentte Xabze’nin yaşatılabileceğinde hem fikir oldular. Ve Xabze'ye yaklaşımda farklılıklar da ortaya kondu.
Biz DÇH olarak iki toplantıya da katılım sağlarken; Xabze'nin kentte yaşatılması sorununun örgütlenme sorunundan ve ‘Halk Meclisi’ anlayışından ayrı ele alınamayacağını belirttik. Ayrıca Xabze'nin göksel bir niteliği olmadığı yersel bir sosyal varlık olduğu, bir üst yapı kurumu olarak üretim ilişkileri tarafından şekillendiği ve ortaya çıktığı zamanın ruhunu yansıttığını ifade ettik. Özünden uzaklaşmadan değişen yaşam koşullarına göre Xabze’nin bilimsel ölçülerde güncellenmesi ve meseleye salt ritüellerle değil ekonomi-politik çerçevede yaklaşımın gerekliliğini dile getirdik. Ve bir çözüm arayışının yaşamda karşılığı olması gerektiğinden hareketle, konuyla doğrudan ilgili bir duruma da değindik:
Son zamanlarda sosyal medyada aynı/benzer öznelerce saygı sınırlarını aşan yaklaşımların sürekli tekrar edip büyüyen bir çukura dönüştüğünü, toplumumuzun yaptırım mekanizmalarıyla cevaplanmayınca yapanların iyice hadsizleştiğini ve gelecekte benzeri saygısızlıklara fırsat veren bir ortamın oluştuğunu ifade ettik. Bunlara karşı mutlaka ‘mahkeme’ sürecinin işletilmesi ve cezalarının tüm toplum önünde verilerek çukurun kapatılması gerektiğini belirttik. Gördüğümüz kadarıyla toplumun çok büyük çoğunluğu yaşananlardan rahatsız ve artık yaptırım sürecinin işletilmesini istiyor. Sanıyoruz ki önümüzdeki toplantılarda bu konularla ilgili somut adımlar atılacak.
Özellikle belirtmeliyiz ki; toplantıda farklı ve hatta zıt fikirler dile getirildiği halde konuşmacıların bir kez bile sözünün kesilmemesi, Xabze’yi konuşanların Xabze’ye göre davranış sergilemesi dikkatlerden kaçmadı.
Devamındaki toplantılarda konunun sosyolojik ve sınıfsal boyutlarının ele alınacağı bir aşamaya taşınacağını düşünüyoruz. Çünkü adaletin, eşitliğin ve paylaşımın olmadığı yerde insana ve doğaya saygının da olamayacağını biliyoruz. Zira Xabze merkezli bu çözümleme, çocuklarımızın geleceğine en temel borçlarımızdan biridir. 
Demokratik Çerkes Hareketi-İstanbul Temsilciliği
Premium Drupal Themes by Adaptivethemes