Ana içeriğe git

12 Eylül Darbesinin Nedenleri ve SonuçlarıDevam oku     MAHMUT ÖZDEN'in Katilleri Halka Açıklansın!Devam oku     Bugün 30 Eylül: YAŞASIN ÖZGÜR ABHAZYA!..Devam oku     12 Eylül Darbesi ve Darbe ÇocuklarıDevam oku     8 MART DÜNYA EMEKÇİ KADINLAR GÜNÜ!Devam oku     DÜN MADIMAK'I YAKTILAR, BUGÜN HER YERİ!Devam oku     21 MAYIS Soykırımdır, Sürgündür, Asimilasyondur!Devam oku     1 MAYIS’ta Emeğimizle ve Kimliğimizle Varız!Devam oku     KAFFED BAŞKANI YAŞAR ASLANKAYA’NIN AKP'YE TRANSFERİ HAKKINDA!Devam oku     MAHMUT ÖZDEN'in Katilleri Halka Açıklansın!Devam oku     

 

Kimler çevrim içi

Şu an 0 kullanıcı ve 3 ziyaretçi çevrim içi.

Kimler yeni

  • cerkes19
  • Kamilatam
  • dorukb
  • Ozcan Sanbay
  • Arslanbay

Kullanıcı girişi

Medet Önlü Duruşmaları Devam Ediyor!

Haber-Yazı.. Medet Önlü suikastı davasında tetikçinin suç ortağı olarak aranan ve 4,5 yıl sonra nihayet yakalanan Ömer Peltek'in ilk duruşması 6 Şubat 2018 Salı günü saat 14.00'de Ankara 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülecek. Sanığın ilk duruşmasında bulunması bekleniyor.
4 Aralık 2017 günü Alanya'da jandarma ekipleri tarafından şüpheli hareketleri üzerine durdurulan kişinin gösterdiği kimliğin sahte olduğunun tespiti sonrası zanlı gözaltına alınmış ve Ömer Peltek olduğunun anlaşılması üzerine çıkarıldığı mahkemece tutuklanmıştı. Suikastın tüm aşamalarında yer aldığı belirtilen sanığın 6 Şubat günü yapılacak duruşmada bulunması bekleniyor.
Suikastı ve sonrasındaki ilginç gelişmeleri hatırlayalım
Medet Önlü, 22 Mayıs 2013'te Ankara'da ofisinde suikaste uğradı. Cinayetin azmettiricilerine ulaşılamadı ve organizatörü hala serbest. Ailesi doğal olarak suikastın örtbas edilmesinden endişeli.
Malum odaklarca istismar edilmeye çalışılan Çeçen mücadelesinin bağımsız karakterini koruması taraftarı olan ve Çeçenlerin çeşitli çatışma bölgelerinde kullanılmalarına karşı çıkan Medet Önlü'nün öldürülmesinden yaklaşık 4 yıl sonra dikkat çekici bir gelişme yaşandı: Akşam, Star, Güneş gazeteleri ile Kanal 24 ve TV 360’ın sahipliğini Ethem Sancak’tan kardeşine devralan Hasan Yeşildağ hakkında ortaya dökülen iddialar Medet Önlü cinayetine kadar uzandı. Kimi gazeteciler ve ‘Medet İçin Adalet’ diyenler çok ilginç bilgiler paylaştılar bu konuda.
“Pınarhisar cezaevinden (Erdoğan’ın korumalığını yaptığı cezaevi) çıktıktan sonra İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin en karlı işlerinde ihalelerin belirleyici figürü olarak karşımıza çıkıyor Hasan Yeşildağ. Son yıllarda sahibi olduğu Ulus Cafe’den bu işlerini yürütüyordu. Kendi aldığı işlerin dışında özellikle yaptığı aracılıklarla da adından söz ettiren biri. (…) Medet Önlü; 1990’lı yıllardan beri Çeçenya’nın bağımsızlığı için diasporada siyasi ve insani faaliyetlerde bulunuyor, katledilmeden önce Çeçen sığınmacıların sorunlarıyla ilgileniyordu. Ancak katledilmesine giden süreçte en etkili faaliyeti Çeçen gençlerin Suriye’ye savaşa götürülmesine engel olmak için gösterdiği insanüstü çabaydı. Zaten yürüttüğü faaliyetler ile Rusya’nın hasmı olan Önlü, Suriye’ye Çeçenlerin sevkine karşı çıkması ve bunda etkili olması sebebiyle Türk makamlarının da tepkisine sebep oldu.”
 “Cinayetten saatler sonra azmettirici olarak polis tarafından tespit edilen Rizvan Ezbulatov adlı Rusya vatandaşı şahıs cinayetten iki gün sonra elini kolunu sallayarak ülkeyi terk etti. Tetikçi Murat Aluç verdiği ifadede Rizvan Ezbulatov tarafından tutulduğunu ve cinayetten bir gün sonra İstanbul Bebek’te bulunan Ulus Cafe’de kendisiyle buluştuklarını itiraf etti. Ezbulatov’a Ulus Cafe’de buluşmalarının güvenli olup olmadığını sorduğunu ifade eden Aluç, Rizvan tarafından kendisine buranın sahiplerinin dostları olduğunu söylediğini iletti. Avukatımız defalarca mahkemeden cafe sahiplerininin dinlenmesini talep ettiyse de özellikle Hasan Yeşildağ’ı mahkemeye getirmek mümkün olmadı.”
Soru işaretleri geçerliliğini koruyor
Ömer Peltek’in tatil fotoğraflarının sosyal medyada paylaşmasına karşın yakalanamaması Önlü Ailesi ve avukatları tarafından sürekli olarak gündeme getiriliyordu. Üstelik cinayetten bu yana; ‘Medet Önlü’nün Suriye tutumundan rahatsız olanlar kimlerdir, kendisine yönelik iddialara ilişkin sessizliğe gömülen Hasan Yeşildağ ile azmettirici Rizvan Ezbulatov’un arasında bahsi geçen dostluk bağlantısı var mıdır, Medet Önlü öldürüldükten sonra Suriye’ye sevk edilen Çeçenler var mıdır, sayısı nedir’ gibi sorular geçerliliğini koruyor.
* Ömer Peltek 02.12.2017 duruşma tutanağı:
http://medeticinadalet.org/wp-content/uploads/2017/12/omer_peltek_tutanak.jpeg
* Duruşma duyuru etkinlik sayfasının adı: Duruşmalar DEVAM Ediyor
https://www.facebook.com/events/179089542860161/
Premium Drupal Themes by Adaptivethemes