Ana içeriğe git

Güncel.. 'Adnan Hoca’dan ‘ahlaksız’a nasıl geldik!Devam oku     24 Haziran’ı Doğru Okumakla ve ‘Yakışanı Yapmakla’ Mükellefiz!Devam oku     DÇH 21 MAYIS METNİDevam oku     1 MAYIS’tan 24 Haziran'a Emeğin Yolundayız!Devam oku     Türkiye Çerkesleri Particiliğe, Yancılığa HAYIR Diyor!Devam oku     Kaffed'den Tetikçi Fuat Uğur'a İlişkin AçıklamaDevam oku     “Türkiye gider Mersine, eller gider tersine”: Akkuyu/Sinop… Devam oku     Kastelli’den ‘Dombili’ye: ‘Bizim Çiftlik’ Devam oku     8 MART DÜNYA EMEKÇİ KADINLAR GÜNÜ!Devam oku     Panel: Değişen Rolü ile KadınDevam oku     

 

Kimler çevrim içi

Şu an 0 kullanıcı ve 2 ziyaretçi çevrim içi.

Kimler yeni

  • Kamilatam
  • dorukb
  • Ozcan Sanbay
  • Arslanbay
  • ehayatibora

Kullanıcı girişi

Forbes dergisi Türkiye'nin en zenginlerini açıkladı

Tüm Dünya’da olduğu gibi Türkiye’de de emekçileri sömürdükçe ve siyasi iktidarlar tarafından yasal ayrıcalıklarla korundukça servetlerine servet katanların en başında gelenlere ilişkin bu liste, milyonlarca yurttaşın yaşadığı ekonomi-politik koşulların nedenlerine de ışık tutuyor..
Emekçilerin zorlu mücadelelerle ve ağır bedellerle edindiği tarihsel kazanımlarını gasp ettikçe zenginleşenlerin listesinde ilk sırayı 4,8 milyar dolarlık servetiyle Murat Ülker aldı. Ülker’in 2017 yılına göre servetindeki 1.1 milyar dolarlık artış dikkat çekti.
Listenin ikinci sırasındaysa, özellikle son 15 yılda servetine servet katan, inşaat sektöründe işçilere dönük olumsuz haberleriyle öne çıkan Rönesans Holding'in patronu Erman Ilıcak yer aldı. Son iki yılda servetini iki katına çıkaran Ilıcak’ın 2016 yılında 2 milyar doları varken şu an dört milyar doları bulunuyor.
Listede yer alan isimlerin servetleri aslında ülke kaynaklarının nerelere aktığını belgeliyor. Milyonlarca insanın açlık ve yoksulluk sınırında yaşadığı, her kriz döneminde çalışanlara baskıların arttığı, işyerlerinde mobbing’in yoğunlaştığı, emekçi halkların etnik milliyetçi ve dinsel/mezhepsel temelde ayrıştırıldığı, işverenlere bir dizi ayrıcalık bahşedilen OHAL’de çalışanların kazanılmış haklarının gasp edildiği eşitsiz yaşam koşullarının neticeleri bu listeyle özetlenmiş oluyor.
Faturalarını ödeyemediği için sadece İstanbul’da yüzbinlerce yurttaşın elektrik ve sularının kesildiği bir dönemde açıklanan zenginler listesi şöyle:
 

 

Premium Drupal Themes by Adaptivethemes