Ana içeriğe git

12 Eylül Darbesinin Nedenleri ve SonuçlarıDevam oku     MAHMUT ÖZDEN'in Katilleri Halka Açıklansın!Devam oku     Bugün 30 Eylül: YAŞASIN ÖZGÜR ABHAZYA!..Devam oku     12 Eylül Darbesi ve Darbe ÇocuklarıDevam oku     8 MART DÜNYA EMEKÇİ KADINLAR GÜNÜ!Devam oku     DÜN MADIMAK'I YAKTILAR, BUGÜN HER YERİ!Devam oku     21 MAYIS Soykırımdır, Sürgündür, Asimilasyondur!Devam oku     1 MAYIS’ta Emeğimizle ve Kimliğimizle Varız!Devam oku     KAFFED BAŞKANI YAŞAR ASLANKAYA’NIN AKP'YE TRANSFERİ HAKKINDA!Devam oku     MAHMUT ÖZDEN'in Katilleri Halka Açıklansın!Devam oku     

 

Kimler çevrim içi

Şu an 0 kullanıcı ve 0 ziyaretçi çevrim içi.

Kimler yeni

  • cerkes19
  • Kamilatam
  • dorukb
  • Ozcan Sanbay
  • Arslanbay

Kullanıcı girişi

Türkiye Çerkesleri Particiliğe, Yancılığa HAYIR Diyor!

Bahçelievler Kafkas Çerkes Derneği Yönetimi, 14 Nisan günü yapılan Avcılar AKP İlçe Başkanlığı seçiminde ‘Çerkes kökenli’ bir adayı destekleme girişiminde bulunmuştur. Buraya kadar bu sorunlu durum siyasal bir eleştirinin konusudur. Tepkilerin yoğunlaşmasının nedeni, desteklerken başvurulan yöntemlerdir.
Dernek, “Çerkesler Seninle”, “Uzun Adamların Ülkesi Kafkasya’dan Geldik, Uzun Adamın Peşinde Adalete Yürüyoruz” vb. pankartlar hazırlayarak derneğin ve çatı örgütü Kafkas Dernekleri Federasyonu’nun amblemlerini kullanmış, sloganlarda da “Türkiye Çerkesleri” imzasını kullanmıştır. Bu durum, toplumsal-siyasal sorunları ve konjonktürü doğru analiz edemeyen öznelerin, doğru bir pratiğe ve yönteme sahip olamayacaklarını bir kez daha göstermiştir.
Türkiye Çerkesleri Ölçüsüzlüğe, Özensizliğe Hayır diyor!
Bugüne kadar toplumumuza nice hizmetleri olan derneğin bu yaptığı iş farklı kesimlerden yoğun tepki aldı. Her siyasi fikirden insan, ‘Tüm Çerkesler adıyla yapılması yanlıştır, derneğin ve Kaffed’in amblemlerinin kullanılması düşüncesizliktir” çerçevesinde tepki verdi. Aynı şekilde, tüm Çerkeslerin iktidar partisini destekliyormuş gibi gösterilmesinden doğal olarak rahatsız olan kesimler yoğun eleştiriler yaptı.
Tepkilerin neredeyse tümünde; dernek yönetiminin olası sonuçları öngörme yeterliliğinin olmadığı, bir partiye yanaşarak ülke genelindeki gerilimin Çerkes toplumuna taşınmasının büyük bir hata olduğu, hangi parti olursa olsun bu türden girişimlerin sakıncalı olduğu, bu vukuata Kaffed’in bir dahlinin olmadığı yönündeydi. Doğru bulan en fazla yüzde 1’lik bir kesimin referanslarının ise Çerkeslikten ziyade particilik temelinde olduğu görüldü.
Bu yoğun tepkilerin ardından derneğin başkanı sağlıklı bir özeleştiriden uzak, gerçekliği yansıtmayan, tepkileri yeterince anlamadığını da gösteren kişisel bir “açıklama” yapmıştır. Bu açıklamada Çerkes toplumundan özür dilenmemiştir. Eleştirenleri “pankartların arkasında farklı amaçlar arayan” olarak suçlayıp, yapılan işin amacı apaçık ortada değilmiş gibi davranılmıştır. Her işin içinden kendine mağduriyet yaratmanın bir örneği daha sergilenmiştir. Bu iş ‘Çerkeslik için’ yapılmış gibi gösterilerek halkımızın aklı hafife alınmıştır. Üstelik ‘Kaffed’in kendileri üzerinden iktidar yalakalığı ile suçlandığını’ iddia edip, yok olan var gösterilirken var olan da gizlenmeye çalışılmıştır. Kaffed’i bu kadar düşünen bir derneğin Kaffed’i bu derece sıkıntıya sokabilecek adımlar atması soru işaretleri yaratmıştır. Dahası, Çerkeslerin demokratik haklarını/taleplerini bir alış-veriş malzemesi gibi gören tüccar aklı olağanlaştırılmaya çalışılmıştır. Oysa bir halkın hakları için el pençe divan durmaya, “peşindeyiz” diyerek bir fayda damıtmaya hacet yoktur. Toplumsal haklar minnet etmekle değil, mücadeleyle kazanılır.
Diğer taraftan; bir süredir belli odaklarca yıpratılmaya ve etkisizleştirilmeye çalışılan Kaffed, son günlerde de gazeteci görünümlü bir koçbaşın saldırılarına maruz kalmışken, bir derneğin aynı referanslar üzerinden bir girişimde bulunması akıl alır bir durum değildir.
Bu girişim ve savunma biçimi, ülke genelinde siyasetteki genel ortalamanın her geçen gün aşağılara düşüyor olmasının bir yansımasıdır. Ortada ciddi bir sıkıntı var, çok ciddi tepkiler var ama sıkıntıyı yaratanlar göğüslerini gere gere durumun reklamını yapmaya devam edebiliyorken, bu tavra eleştiri getirenlere ayar verme çabası ve yapılan şey bu derece apaçık ortadayken “kurumlara sormadan yazmayın” vs. üzerinden hegemonik bir düzlem yaratmak anlaşılır değildir. Eleştirel sahiplenici tutumu tam olarak okuyamayan bu türden yaklaşım, bir sıkışmanın ve süreci yönetmedeki eksikliğin bir yansımasıdır.
Soykırım ve sürgün yaşayan, toplumsal-sınıfsal gelişimi kesintiye uğrayan halkımız kendi iç dinamikleriyle kendini var etmediği sürece bu türden eklentik tutumlar devam edecektir. Kendi hareketini yaratamayanların başka odaklardan medet umması ve o odakla özdeşleşmesi doğal bir sonuçtur. Bunu aşmanın yolu sonuçlara takılı kalmakla değil, bu sonuçları yaratan nedenlerin üstüne gitmekten geçmektedir. Zira bir sıkıntıdan fırsatçılık çıkarma veya meseleleri halının altına süpürme ortalamacılığı yerine, süreci ve kurumları ilkesel temelde ileri taşıma derdindeyiz. Aynı zamanda, bu özensiz adım dernek emektarlarını da yıpratmıştır, hep beraber bunun önüne de geçmeliyiz.
Kaffed, yoğun özveri ve emek dolu tarihiyle köklü bir yapıdır. Dolayısıyla, her konuda ve bu türden sıkıntılı konularda Kaffed’den beklentiler üst düzeydedir.
Kaffed’in tüm çevreleri ikna edebilecek bir açıklama yapmasını ve tekrarlarının olmaması için önlemler almasını bekliyoruz.
Çerkes halkımızın ve demokratik kamuoyunun bilgilerine saygıyla sunarız.
 
DEMOKRATİK ÇERKES HAREKETİ
 
Bahsi geçen pankartlar:
Premium Drupal Themes by Adaptivethemes