Ana içeriğe git

12 Eylül Darbesinin Nedenleri ve SonuçlarıDevam oku     MAHMUT ÖZDEN'in Katilleri Halka Açıklansın!Devam oku     Bugün 30 Eylül: YAŞASIN ÖZGÜR ABHAZYA!..Devam oku     12 Eylül Darbesi ve Darbe ÇocuklarıDevam oku     8 MART DÜNYA EMEKÇİ KADINLAR GÜNÜ!Devam oku     DÜN MADIMAK'I YAKTILAR, BUGÜN HER YERİ!Devam oku     21 MAYIS Soykırımdır, Sürgündür, Asimilasyondur!Devam oku     1 MAYIS’ta Emeğimizle ve Kimliğimizle Varız!Devam oku     KAFFED BAŞKANI YAŞAR ASLANKAYA’NIN AKP'YE TRANSFERİ HAKKINDA!Devam oku     MAHMUT ÖZDEN'in Katilleri Halka Açıklansın!Devam oku     

 

Kimler çevrim içi

Şu an 0 kullanıcı ve 1 ziyaretçi çevrim içi.

Kimler yeni

  • cerkes19
  • Kamilatam
  • dorukb
  • Ozcan Sanbay
  • Arslanbay

Kullanıcı girişi

1 MAYIS’tan 24 Haziran'a Emeğin Yolundayız!

Emeğimizle ve Kimliğimizle Varız!..
1 Mayıs; emeğin, tüm ezilenlerin birlik, dayanışma ve mücadele günüdür. Halklarımız ve direnme geleneğimiz bir avuç sömürücünün ve onları kollayanların değil, emeğin safına layıktır. Yerimiz; emeğiyle, onuruyla, eşit ve kardeşçe yaşamak isteyenlerin yanıdır.
Bir tarafta; emeğimizi gasp eden egemenler, neo-liberaller, medya, ülkeyi “parsel parsel” satanlar, şoven milliyetçiler, provakatörler, tecavüzcüleri sahiplenenler, hileciler, halkı uyuşturan tarikatçılar ... yani bir avuç kirli azınlık ve onların sadık hizmetkarları..
Diğer tarafta; emeği ve kimliği yok sayılanlar; yani asgari ücretliler, bordro mahkûmları, işsizler, çiftçiler, ev kadınları, öğrenciler, emekliler, aydınlar, yazarlar, sanatçılar, engelliler, çevreciler, çocuk işçiler, … yani üretmeye, vergiye, savaşa gelince var sayılan ama sıra kaynakları paylaşmaya gelince yok sayılan bizler..
Onlar; sırtımızdan geçinen muktedirler ve yancılarıdır. Onlar; iş cinayetlerinin, halkı sindirmek için patlatılan bombaların suç ortaklarıdır. Onlar; haklarımızı gasp ederek ve değerlerimizi tahrip ederek iktisadi ve ahlaki yönden toplumu çökertenlerdir. Onlar; halka korku yayarak saltanatlarını sürdürenlerdir. Onlar; daha kolay yönetmek için düşünmeyen, sorgulamayan bir toplum yaratma çabasında olanlardır. Bizler ise; emeğiyle ve onuruyla yaşamayı gelenek edinmiş her dilden milyonlarız.
Yine HAYIR'lı 1 Mayıs..
Geçen yıl refarandum öncesi ve sonrasında yaptıkları hileler, tek adam rejimini dayatan anayasa referandumuna damgasını vurmuştu. Ülke genelinde ve tüm Dünya’da verili sonuçların gerçek sonuçlar olmadığı yönünde oluşan kanaat, çeşitli yapılanmaların ve uluslararası gözlemcilerin raporlarıyla teyit edilmişti. Devletin tüm olanaklarının ‘evet’ için kullanılmasına, hayırcıların engellenmesine rağmen HAYIR diyenlerin çok daha fazla olduğu gün gibi ortaya çıkmıştı. Kendi yaptıkları Seçim Yasası'nı dahi yok sayan YSK örneğinde olduğu gibi, adaletin artık tamamen çivisinin çıktığı görülmüştü. Bu olanlar, önerdikleri tek adam rejimi hakkında bir kanaat oluşturmaya fazlasıyla yetmişti. Seçim sonrasında ise ardı ardına zamlarla ve hak gasplarıyla kendilerinden kaynaklı zararların faturasını bizlere ödetenler, temsil ettikleri sermaye sınıfının “evet” beklentisinin arka planını göstermiş oldular. O halde bugün, temel hak ve özgürlüklerimizin gasp edildiği bir rejimin kalıcı hale getirilmesine ve meşrulaştırma girişimlerine karşı yine dik durma zamanıdır.
1 Mayıs’tan 24 Haziran’a
İktidar bloğu bir oldu bittiyle OHAL’in uzatıldığı gün seçim kararı aldı. Ülkede rejim değişikliğinin oylanacağı bu karar ve alınış şekli, failleri ve tablonun bütününü özetlemeye yetiyor. Aynı zamanda bu baskın karar, geçen yıl olduğu gibi bu seçimlerin de özgür, adil, şeffaf olmayacağı ve seçim güvenliğine ilişkin ciddi bir sorgulamayı öncelikli kılıyor. Zira iktidar bloğu, herhangi bir sürprizle karşılaşmamak için her türlü yola başvuruyor. Partilerin seçime katılmasını engellemekten bağımsız adayların başvurularının zorlaştırılmasına, medyayı bütünüyle kontrolü altına almaktan kaos ortamı yaratılmasına kadar oyun içinde oyun çevriliyor. Üstelik 24 Haziran sıradan bir seçim değil, iktidar bloğu kazandığı takdirde bir rejim değişikliği anlamına geliyor. Bu nedenle, tüm ezilen kesimleri temsil eden bir demokrasi ittifakını güçlendirmeliyiz. Bunu örmenin başat yolu da, önce hep birlikte 1 Mayıs alanında yer almaktan geçiyor. Emekten, eşitlikten, adaletten, laiklikten ve cumhuriyetin tüm kazanımlarından yana olanların bu adımı, 24 Haziran’a giden yolu da, 24 Haziran’ı da, sonrasını da belirleyecektir.
Biz; 1 Mayıs'ta emek örgütleri neredeyse orada olacağız.. 
İmkanlarımızın elverdiği her bölgede 1 Mayıs'a katılacağız. 1 Mayıs şehitlerini özlemle anıyor, tüm bölgelerdeki 1 Mayıs iradesini selamlıyoruz. 
 
DEMOKRATİK ÇERKES HAREKETİ
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Premium Drupal Themes by Adaptivethemes