Ana içeriğe git

MAHMUT ÖZDEN'in Katilleri Halka Açıklansın!Devam oku     EYT Tüm Toplumun Meselesidir!-Volkan DüzenliDevam oku     Bugün 30 Eylül: YAŞASIN ÖZGÜR ABHAZYA!..Devam oku     3. Havalimanı İşçileri Pervasızlığa İsyan Etti!Devam oku     12 Eylül Darbesi ve Darbe ÇocuklarıDevam oku     Gençlerin Adıgey Gezisinden Notlar-Adnan ArslanDevam oku     Sözmez Baykan'ı ve Mücadelesini Selamlıyoruz!.Devam oku     Ah o gemide ben de olsaydım…- Murat SevinçDevam oku     Rusya’nın Anadil Yasasına Karşı 126 Kurumdan Çağrı!Devam oku     Anadillerin Seçmeli Yapılmasıyla İlgili Forum’un ArdındanDevam oku     

 

Kimler çevrim içi

Şu an 0 kullanıcı ve 3 ziyaretçi çevrim içi.

Kimler yeni

  • cerkes19
  • Kamilatam
  • dorukb
  • Ozcan Sanbay
  • Arslanbay

Kullanıcı girişi

DÇH 21 MAYIS METNİ

21 Mayıs Soykırımdır, Sürgündür, Asimilasyondur!
21 Mayıs Direniştir, Dayanışmadır, Birliktir!..
21 Mayıs 1864, Rus Çarlığının Kafkasya'yı işgal girişimine karşı direnen Kuzey Kafkasya Halklarının maruz kaldığı sürgün ve soykırımın yıl dönümü olarak sembolleşen tarihtir.
Bu sene 154. yıldönümü olan bu tarih, Rus Çarlığının sınırsız barbarlığına karşı verilen mücadelede ve sürgün yolunda kaybettiğimiz yüz binlerce insanımızın tarihidir. 
21 Mayıs’ın arka planındaki anlayış bugün, milliyetçi-şoven eğilimleri kullanarak kardeş halkları birbirine düşüren, bölgede istikrarsızlığı egemen kılan günümüzün emperyalist Rusya’sında karşımıza çıkmaktadır. Bugün, kurtuluş yolunun Amerikancı politikalardan geçtiğini düşünen neo-liberal eğilimlerde karşımıza çıkmaktadır. Bugün, 200 bin insanın öldüğü, 300 bin insanın ülkesini terk etmek zorunda kaldığı Çeçenya ile karşımıza çıkmaktadır. Bugün, Gürcistan’a destek veren, ancak söz konusu Bağımsız Abhazya olduğunda her fırsatta engel koyan, halklarımızı bütünüyle yok sayan iktidar aklı ile karşımıza çıkmaktadır. Bugün kaybolan Ubıhça gibi, birçok dilimizin tehlikede olma gerçeğiyle karşımıza çıkmaktadır.
21 MAYIS; sıradan bir anma veya dert yanma günü değil, halklarımızın belleğini ve bugününü belirleyen, direnme ve dayanışma bilincimizi en fazla açığa çıkarmamız gereken bir gündür. Toplumsal-tarihsel bilincimizin en önemli günü olan 21 Mayıs’ın telafisi ise, Anavatanımızın ve yaşadığımız bu ülkenin demokratik gelişimiyle, eşitlik talebimizi canlı tutmakla doğrudan bağı olduğunun bilinç ve pratiğiyle mümkündür.
Sürgün, soykırım, asimilasyon gibi insanlığa karşı işlenen suçlara karşı mücadele hepimizin, tüm insanlığın ortak sorunudur. Nasıl ki 8 Mart, 1 Mayıs tüm ezilenlerin dayanışma günüdür, 21 Mayıs da soykırıma, sürgüne, eşitsizliklere karşı dayanışma ve birlik günüdür. Bu anlayış çerçevesinde her fırsatta dile getirdiğimiz “Merkezi Miting” önerimizi kurumlarımıza hatırlatıyor, parçalı bir görüntü vermemek adına derneklerimizin tüm yerel etkinliklerine katılmalarını DÇH Çevresi’ne öneriyoruz.
Adım adım yürüyeceğiz eşitliğe ve aydınlığa!
20 Mayıs günü saat 19.00’da derneklerimizin Kartal Sürgün Anıtı’nda yapacağı etkinliğe katılacağız. Aynı gün bir arkadaşımız destekleyenlerle birlikte saat 12.00’de İstanbul Kafkas Kültür Derneği (İKKD-Bağlarbaşı) önünden başlayıp Kartal’da sonlanan 25 km’lik bir yürüyüş yapacak. Farkındalığı artırmayı hedefleyen bu sembolik yürüyüşte herhangi bir isim değil ortak değerler öne çıkarılacak, yürüyüşün amacına ve iç disiplinine uymak kaydıyla katılıma açık bir yürüyüş olacak.
(Yürüyüş detay: https://www.facebook.com/groups/1796831110625353)
Saykırım ve sürgünde yitirdiklerimizi saygıyla anıyor, tüm duyarlılıkları yürüyüşü desteklemeye ve Anıt'ta yapılacak etkinliğe davet ediyoruz.
Sürgün ve Soykırım İnsanlık Suçudur, Tüm Ezilenler Dayanışmaya!.. 
Yok Sayanlara HAYIR, Bir Arada Kardeşçe ve Eşitçe Yaşama EVET!..
Premium Drupal Themes by Adaptivethemes