Ana içeriğe git

12 Eylül Darbesinin Nedenleri ve SonuçlarıDevam oku     MAHMUT ÖZDEN'in Katilleri Halka Açıklansın!Devam oku     Bugün 30 Eylül: YAŞASIN ÖZGÜR ABHAZYA!..Devam oku     12 Eylül Darbesi ve Darbe ÇocuklarıDevam oku     8 MART DÜNYA EMEKÇİ KADINLAR GÜNÜ!Devam oku     DÜN MADIMAK'I YAKTILAR, BUGÜN HER YERİ!Devam oku     21 MAYIS Soykırımdır, Sürgündür, Asimilasyondur!Devam oku     1 MAYIS’ta Emeğimizle ve Kimliğimizle Varız!Devam oku     KAFFED BAŞKANI YAŞAR ASLANKAYA’NIN AKP'YE TRANSFERİ HAKKINDA!Devam oku     MAHMUT ÖZDEN'in Katilleri Halka Açıklansın!Devam oku     

 

Kimler çevrim içi

Şu an 0 kullanıcı ve 1 ziyaretçi çevrim içi.

Kimler yeni

  • cerkes19
  • Kamilatam
  • dorukb
  • Ozcan Sanbay
  • Arslanbay

Kullanıcı girişi

3. Havalimanı İşçileri Pervasızlığa İsyan Etti!

Haber-Yazı.. 3. Havalimanı inşaatında çalışan işçiler kötü çalışma koşulları sebebiyle bu sabah 06.30 itibariyle eylem başlattı. İnşaat ve Yapı İşçileri Sendikası Başkanı Ali Öztutan, işçilere hoparlörlerden 'eylem yapana cezai işlem uygulanacak' şeklinde anons yapıldığını, işçilerin de hoparlörün kablosunu keserek yanıt verdiğini söyledi.
29 Ekim'deki açılışa yetişmesi için kapasitelerinin üzerinde çalışmaya zorlanan binlerce işçi bu sabah eyleme başladı. Patronlar tarafından çağrılan jandarma, insanca çalışma koşulları talep eden işçilere tomalarla, biber gazıyla müdahale etti.
İŞÇİLERDEN İNSANLIK DIŞI KOŞULLARA İSYAN
Yağmur altında servis beklediklerini, şantiyedeki yemek ve barınma imkanlarının çok kötü olduğunu, tahtakurusu ve pire gibi sorunların da olduğunu vurgulayan işçiler, çalışma koşullarının düzeltilmesini istiyor.
İsmini vermek istemeyen bir işçi "Dün otobüs kazası oldu orada arkadaşımız yaralandı. Ondan önceki gün yine arkadaşlarımız yaralandı. Arkadaşımız çatıdan düştü yaralandı. Metro göçüğünde arkadaşlarımız içeride kaldı. Söylenmiyor bunlar " dedi. Çalışma şartlarının çok kötü olduğunu vurgulayan işçi, "Yağmurun altında bekletiyorlar. Odalarımız tahtakurusu, pire dolu" ifadelerinde bulundu. Servislerin durdurulup yolların kapatıldığını belirten işçi, "Patronlar bizimle muhatap olmuyor, 'bir hafta içinde hallolacak' deyip erteliyorlar. Her gün iki ölü çıkıyor. Her gün yaralı arkadaşlarımız var." dedi.
İYİ-SEN BAŞKANI: "BARDAĞI TAŞIRAN SON DAMLADIR"
İnşaat ve Yapı İşçileri Sendikası Genel Başkanı Ali Öztutan, "Kaldıkları kampta servis kalkıyor. Bu servisler yetersiz. Bir saat sırada bekliyorlar birbirlerini ezerek biniyorlar. Sırılsıklam bir şekilde binerek çalışmaya gidiyorlar" dedi. Daha önce de eylem yapıldığını belirten Öztutan, "3. havalimanında herhangi bir eylem başlamışsa bardağı taşıran son damladır. 3. havalimanı iş cinayetleri, barınma, beslenme ile ilgili sorunların yaşandığı bir yer" diyerek eylemin bir birikmenin sonucu olduğunu vurguladı. 
İşçi ölümlerine ilişkin de Öztutan "Rakamlarla ilgili tartışma var biz buna çok anlam veremiyoruz. Rakam tartışmasına girmek yerine açıklanan ölümlerle ilgili bir cezai işlem yapıldı mı? Bunu sormamız gerekiyor." dedi.
Patronların temsilcileri tarafından “video çekimi yapanlar tek tek belirlenip cezalandırılacaktır” denilerek tehdit edilen işçilerin eylemi sürerken, şantiye alanının bazı bölümlerinin boş olduğu, işçilerin çalışmadığı öğrenildi. 
HANİ HEPİMİZ AYNI GEMİDEYDİK!
İktidar ilişkilerinin en büyük rant alanı olan inşaat sektörü çökerken, bu çöküşün altında kalmak istemeyen inşaat işçileri insanlık dışı çalışma koşullarına karşı çıkarak yeni sürece cevabını veriyor. Patronların ve siyasi temsilcilerinin talanı olağanlaştırmak, tepkileri manipüle etmek için uydurduğu "Aynı gemideyiz" palavrasını teşhir ediyor. (14.09.2018)
Premium Drupal Themes by Adaptivethemes